W Płoszowie upamiętniono porucznika nawigatora Jana Rudka

Fot. Wojciech Bojdo, Sebastian Nems

W Płoszowie w gminie Radomsko odsłonięto tablicę upamiętniającą pochodzącego z tej miejscowości porucznika nawigatora – Jana Rudka, który zginął śmiercią lotnika u wybrzeży Holandii podczas II Wojny Światowej.

 

Ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej tablica znajduje się na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Płoszowie, do której uczęszczał Jan Rudek.

Z inicjatywą upamiętnienia porucznika nawigatora wyszedł jego krewny – Stanisław Rudek, major w stanie spoczynku.

- Rodzina o naszym bohaterze – Janie Rudku nigdy nie zapomniała. Był jednak taki problem, że w naszych rodzinnych zasobach zachowało się niewiele dokumentów. Chcąc zorganizować taką uroczystość, musieliśmy posiadać wiarygodnie dokumenty. Szukaliśmy ich w krajowych archiwach, jak również zagranicznych – głównie w Londynie. Tam zasugerowano nam, żeby zwrócić się bezpośrednio do brytyjskiego ministra obrony narodowej. I tak uczyniliśmy. Ze względu na pandemię czekaliśmy długie miesiące na odpowiedź. Ale ją otrzymaliśmy i otrzymaliśmy również komplet dokumentów. Wówczas mogliśmy z czystym sumieniem wystąpić z petycją do pana wójta o upamiętnienie naszego bohatera. Wszystko to trwało ponad trzy lata – podkreśla Stanisław Rudek.     

W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyła 25. Brygada Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Nie zabrakło również harcerzy, uczniów szkoły oraz władz gminy.

- Z inicjatywą upamiętnienia stryja wyszedł pan Stanisław Rudek – mieszkaniec naszej gminy, który składając petycję przedstawił dokumenty dotyczące służby wojskowej oraz tragicznej śmierci swojego krewnego. Rada Gminy Radomsko uwzględniła petycję, ideę upamiętnienia Jana Rudka pozytywnie zaopiniował Instytut Pamięci Narodowej -  Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, a uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Płoszowie oraz mieszkańcy Gminy Radomsko podczas spotkań zapoznali się z postacią porucznika nawigatora Jana Rudka oraz zgromadzoną historyczną dokumentacją potwierdzającą jego służbę oraz tragiczną śmierć. Pokłosiem tych działań było podjęcie przez Radę Gminy Radomsko uchwały – mówi Roman Radczyc, wójt gminy Radomsko.

Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy obecni byli samorządowcy z sąsiednich gmin, władze Radomska i powiatu radomszczańskiego. Na zaproszenie odpowiedzieli również m.in.: poseł Anna Milczanowska, poseł Dariusz Klimczak, wicewojewoda łódzki Marcin Buchali a także Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN – Bartosz Bijak.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach pod kierownictwem Aleksandry Stępień. Po oficjalnej części uroczystości odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli PSP w Płoszowie.

xxx

Porucznik nawigator Jan Rudek urodził się 5 marca 1913 r. w Guławach (obecnie Płoszów). W okresie międzywojennym uczył się i służył w Wojsku Polskim. Po klęsce wrześniowej, w 1940 r., przybył do Francji, gdzie został wcielony do Armii Polskiej, a następnie otrzymał przydział do 118 Oddziału 4 Brygady Kadrowej w Anglii.

16 listopada 1942 roku otrzymał przydział do 300 Dywizjonu Bombowego im. „Ziemi Mazowieckiej” w Hemswell (Anglia). W nocy z 8 na 9 kwietnia 1943 r. odbywał lot bojowy z zadaniem bombardowania Duisburga. Bombowiec został zestrzelony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą nad Morzem Północnym, u brzegów Holandii. Jan Rudek zginął wraz z całą załogą. Został pochowany w Bergen (Holandia). Nazwisko porucznika nawigatora Jana Rudka jest upamiętnione na cokole Pomnika Lotników Polskich w Northolt na zachodnim przedmieściu Londynu oraz na „Pomniku Lotników Polskich poległych w II Wojnie Światowej 1939-1945”, odsłoniętym 27 sierpnia 2003 r. w Warszawie na Polach Mokotowskich.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
powiat radomszczański gmina radomsko płoszów szkoła płoszów jan rudek tablica odsłonięcie tablicy szkoła w płoszowie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE