W nocy z soboty na niedzielę (z 30 na 31 marca) czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. A to oznacza, że będziemy spać godzinę krócej.
Tradycyjnie już zmiana czasu nastąpi w nocy, wtedy to zegarki będziemy musieli przesunąć z godz. 2.00 na godzinę 3.00.
Co nam da zmiana czasu? Dzień stanie się dłuższy, dzięki czemu efektywniej będzie można wykorzystać światło dzienne. Planując podróż w nocy z soboty na niedzielę warto jednak sprawdzić rozkład jazdy - zmiana czasu wpłynie bowiem na rozkład jazdy części pociągów nocnych.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.
Koniec zmiany czasu bliski
We wtorek 26 marca, Parlament Europejski z siedzibą w Strasburgu, opowiedział się za regulacjami, które mają znieść zmianę czasu w państwach UE. Przyjęta dyrektywa przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w Unii Europejskiej miałaby nastąpić w 2021 roku. Każde państwo członkowskie zachowa prawo do decydowania o swojej strefie czasowej.
Większość „za” zniesieniem zmiany czasu
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało wyniki sondażu, w którym to 78,3 proc. dorosłych Polaków opowiada się za zniesieniem zmiany czasu Zdecydowana większość przy przejściu na jeden czas preferowałaby czas letni. Z kolei 74,2 proc. opowiada się za czasem letnim a 14,8 proc. za czasem zimowym.