W nocy przechodzimy na czas letni

W nocy przechodzimy na czas letni Fot. pixabay.com

Z soboty na niedzielę (25/26 marca), przestawiamy zegarki na czas letni. Wskazówki przesuniemy z godziny 2.00 na godzinę 3.00. Oznacza to, że będziemy spali o godzinę krócej.

Konkretna data zmiany czasu z zimowego na letni nie jest jednolita. W tym roku wypada w nocy z 25 marca na 26 marca. Można jednak zapamiętać termin zmiany czasu na letni, ponieważ wypada zawsze w ostatnią niedzielę marca.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej, następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na standardowy (nazywany potocznie zimowym) 27 września.

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.

W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość ankietowanych opowiedziała się za zaprzestaniem zmian czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od 2021 roku, jednak Rada Unii Europejskiej opóźnia dalsze działania w tej sprawie.

Więcej o:
zmiana czasu na letni czas letni przestawianie zegarków
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE