W jaki sposób estetycznie udekorować stół w jadalni?

W jaki sposób estetycznie udekorować stół w jadalni?

Obficie zastawiony stół stanowi niejako symbol polskiej kultury gościnności. Ten nieodłączny element jadalni jest również miejscem wspólnego spędzania czasu przez całą rodzinę; niedzielny obiad w wielu domach to niemalże tradycja. W dekorowanie stołu zazwyczaj angażujemy się w momencie, gdy czeka nas ważne wydarzenie, takie jak święta, romantyczna kolacja czy wizyta rodziców lub przyjaciół. To właśnie wtedy najbardziej pragniemy pokazać się z jak najlepszej strony, zachwycając przybyszów swoim niestandardowym gustem i poczuciem estetyki. Tymczasem o wygląd stołu warto dbać każdego dnia – dopasowując go do aranżacji jadalni i czyniąc go punktem, który najbardziej przykuwa uwagę.

Zasady ozdabiania stołu – sprawdź, o czym warto pamiętać!

Sposób udekorowania stołu jadalnianego uzależniony jest przede wszystkim od stylu, w jakim utrzymywane jest całe wnętrze. Kluczem do udanej aranżacji według wielu osób jest przede wszystkim konsekwentność w działaniu; oznacza to, że posiadacze eleganckiego, klasycznego wnętrza powinni postawić na dekoracje stołu utrzymane w tej samej koncepcji. Piękno tkwi w prostocie, co udowadniają trendy oraz setki stron magazynów wnętrzarskich, które nakazują zachować umiar oraz minimalizm w procesie ozdabiania jakiegokolwiek pomieszczenia. Sztuczne dodatki i ozdoby mogą przytłoczyć gości, czyniąc sam posiłek oraz spędzanie czasu przy stole czymś niekomfortowym. Absolutną klasyką każdego stołu powinien być obrus – to jedno z najczęstszych, a przy tym najdoskonalszych dopełnień aranżacji, a także wystroju całego wnętrza. Klasyka, zawsze się sprawdza i wygląda naprawdę dobrze. Tego typu dodatek jest świetnym wyborem na wyjątkowe okazje, a także na co dzień.

Współcześnie szczególną uwagę kieruje się w stronę dekoracji z materiałów naturalnych. Do łask ponownie wraca len, tkanina ceniona za wachlarz swoich zalet oraz niezwykłą estetykę. Trwałość lnianych włókien jest w stanie przetrać lata, a odporność na zabrudzenia sprawia, że nawet najbardziej chaotyczny obiad pełen wpadek nie zagraża jego estetyce – z każdym kolejnym praniem materiał nie traci ani na kolorze, ani jakości. Wręcz przeciwnie, kontakt z wodą odżywia włókna lnu, czyniąc je gładszymi oraz mocniejszymi. Tkanina nie zatrzymuje na sobie kurzu oraz innych pyłów, sprawiając, że jest odpowiednia nawet dla alergików. Lniane obrusy oferuje między innymi firma Szyjemy Kolorem, która na swojej stronie internetowej, szyjemykolorem.pl/sklep/obrusy-lniane/, prezentuje produkty wykonane w stu procentach z polskiego lnu o wysokiej gramaturze. Zainteresowani mogą wybierać między różnego rodzaju rozmiarami, kolorami, a także ozdobnymi dodatkami, tworząc w ten sposób wymarzony obrus na stół. O jakie elementy jeszcze warto zadbać?

Drobne dekoracje, które ucieszą oko każdego zasiadającego przy stole – poznaj je lepiej!

Oprócz obrusu, na stole powinny się znaleźć również inne dodatki, które doskonale oddadzą charakter całej aranżacji i zachwycą nawet najwybredniejszych estetów. Ciekawą opcję stanowią klasyczne świece oraz żywe kwiaty – te dwa elementy pasują do każdego wnętrza, niezależnie od tego, w jakim stylu zostało urządzone. Równie interesującą propozycją są ozdobne serwetki, będące jednocześnie praktycznym akcesorium jadalnianym. Nie ma jednego przepisu na idealną aranżację stołu; ważne, aby zachować umiar oraz mieć na uwadze naturalne rozwiązania. Starannie nakryty stół umili każdy posiłek, czyniąc wnętrze jadalni o wiele bardziej przytulnym.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE