W ilu stopniach prać pościel?

W ilu stopniach prać pościel?

Chociaż do dziś panuje powszechne przekonanie o tym, że im wyższa temperatura prania pościeli, tym lepiej – nie ma ono już za wiele wspólnego z prawdą.

Właściwości wysokiej temperatury podczas prania w zupełności rekompensuje dokładna praca pralki automatycznej, która posiada wiele trybów prania służących specjalnie praniu pościeli. Nie bez znaczenia pozostaje także wysoka jakość środków piorących, takich jak proszki, płyny czy kapsułki, które skutecznie pozbywają się zabrudzeń z tkaniny. Jaka zatem temperatura prania pościeli jest właściwa?

Pościel bawełniana– najważniejsze zasady podczas prania

Czysta pościel to jeden z najbardziej istotnych czynników decydujących o zdrowym i komfortowym śnie. Na czystość pościeli ma wpływ jednak nie tylko częstotliwość prania, ale również jego pozostałe parametry. Należy odpowiednio dostosować środki piorące, tryb prania oraz towarzyszącą mu temperaturę, aby dokładnie wyprać pościel, ale jednocześnie nie narazić tkaniny na potencjalne uszkodzenia mechaniczne.

Aby zapobiec ewentualnym reakcjom alergicznym, komplety pościeli najlepiej prać przy użyciu delikatnych proszków, płynów albo kapsułek do prania. Na rynku jest aktualnie dostępna szeroka gama hipoalergicznych środków piorących, które dokładnie pozbywają się zanieczyszczeń z pościeli. Z kolei dostosowując temperaturę wody podczas prania pościeli, przede wszystkim zawsze należy stosować się do zaleceń producenta na metce pościeli. Zwykle znajduje się na niej informacja o tym, w ilu stopniach prać pościel. Jeśli jednak właściwa temperatura prania nie została podana, najlepiej zastosować się do zasad dotyczących temperatury prania danego materiału oraz tkaniny.

Temperatura prania pościeli bawełnianej

Zwykle optymalny zakres temperatury prania dla pościeli bawełnianej wynosi od 40 do 60 stopni Celsjusza. Woda o temperaturze 40 stopni Celsjusza najlepiej sprawdzi się do prania delikatnych, przyjemnych w dotyku tkanin, takich jak bawełna satynowa, batyst czy flanela bawełniane. Wyższą temperaturę wody, o maksymalnej wartości 60 stopni Celsjusza można zastosować natomiast w przypadku bardziej odpornych na uszkodzenia tkanin, na przykład pościeli z kory albo perkalu. Trwała tkanina zawsze lepiej znosi wysoką temperaturę prania. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby pościel bawełniana posłużyła przez dłuższy czas, lepiej nie ustawiać 60 stopni Celsjusza co każde pranie.

Częstotliwość prania pościeli bawełnianej

Ze względów higienicznych pościel należy prać co najmniej raz w miesiącu, mając na uwadze, że poszewki poduszek powinny być prane częściej, ponieważ szybciej ulegają zabrudzeniu. Jeśli mamy do tego odpowiednie warunki, pierzmy pościel raz na tydzień albo raz na dwa tygodnie. Zbyt rzadko prana pościel bawełniana stanowi idealne siedlisko do rozwoju bakterii, grzybów oraz roztoczy. Mogą powodować one liczne choroby oraz dolegliwości, na przykład reakcje alergiczne.

Oczywiście bezwzględnie należy wyprać pościel, jeśli nagle ulegnie ona nieplanowanemu zabrudzeniu, na przykład gdy zostanie rozlana na nią herbata. Pościel powinniśmy prać nie tylko wtedy, gdy stanie się już nieświeża. Należy prać także nową pościel, aby pozbyć się z niej ewentualnych pozostałości po procesie produkcji.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE