Radomsko, Łódzkie 1.5o środa, 29 Stycznia 2020
ważne informacje
  • 12:01 Dni Radomska 2020. Wystąpią Ronnie Ferrari, Lady Pank i B.R.O czytaj dalej
Agencja Muza_koncert 12 marca

W I LO obchodzono Dzień Języka Ojczystego

Miasto
Beata Januszewska

W I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku, z okazji Dnia Języka Ojczystego, 1 marca zorganizowano szkolne obchody. Uczniowie przygotowali mini spektakle, w których prezentowali wybrane przez siebie postacie ze szkolnych lektur. Zwycięzcy zostali uhonorowani tortem, ufundowanym przez Samorząd Uczniowski.

Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. Z powodu ferii I Liceum z Radomska obchody zorganizowało w piątek, podczas dłuższej przerwy w holu głównym. Szkolne obchody zorganizowano już po raz drugi. Zadaniem uczniów było przebranie się za bohaterów szkolnych lektur i zaprezentowanie się przed komisją konkursową. Jury oceniało przede wszystkim zgodność strojów z wylosowaną lekturą, pomysłowość, ogólne wrażenie artystyczne oraz ilość przebranych osób.

Młodzież zaprezentowała się w strojach z mitologii. Był  „Król Edyp" Sofoklesa,  „Makbet" W. Szekspira, „Dziady” i „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza, „Zemsta” A. Fredry oraz „Lalka” B. Prusa.

Komisja po burzliwych naradach ogłosiła zwycięzców, którymi zostali uczniowie z klasy I c przebrani za Króla Edypa. Drugą nagrodę zdobyła klasa II f, która zaprezentowała Pana Tadeusza.

- Jestem polonistką i opiekunem samorządu uczniowskiego, dlatego chciałam połączyć takie świętowanie przepełnione zabawą, żeby nie było zbyt poważnie. Myślę, że jest to przyjemna i wesoła możliwość przypomnienia sobie wiedzy o lekturach szkolnych, bo młodzież przebiera się za konkretnych bohaterów. Po szczegółach, jakie umieścili w swoich strojach, po choreografiach, widać, że bardzo starannie się do tego przygotowali

- mówiła nauczycielka języka polskiego Katarzyna Łągiewka, organizatorka imprezy.

komentarze