W Gomunicach upamiętniono Dom Uzdrowieńców

Mało kto wie, że przed laty Gomunice były popularną miejscowością uzdrowiskową. W latach 1915-1917 na terenie gminy funkcjonował Dom Uzdrowieńców, w którym byli poddawani rekonwalescencji żołnierze Legionów Polskich. Dom Uzdrowieńców został upamiętniony tablicą, ufundowaną przez Fundację „Sprzymierzeni z GROM” oraz Gminę Gomunice. Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się w środę, 11 listopada 2020 r. i zbiegło się z obchodami 102. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Do informacji o funkcjonowaniu w Gomunicach Domu Uzdrowieńców dotarł mieszkaniec gminy Gomunice - Marcin Lasoń, jednocześnie członek rady Fundacji „Sprzymierzeni z GROM”.

- Jako mieszkaniec gminy Gomunice, z nieznanych przyczyn nigdy nie słyszałem o funkcjonowaniu Domu Uzdrowieńców. Nie mówiono o tym w szkole, nie mówiły o tym również bliskie mi osoby. Od kilku lat, dzięki różnym dostępnym publikacjom gromadziłem informacje na ten temat. Wspólnie z fundacją „Sprzymierzeni z GROM” postanowiliśmy umieścić tablicę, która będzie przybliżać mieszkańcom gminy informacje o funkcjonowaniu Domu Uzdrowieńców – mówi Marcin Lasoń.

W Domu Uzdrowieńców w Gomunicach leczone były osoby poszkodowane podczas pełnienia służby, żołnierze z terenu całego kraju. Ich obecność – co podkreśla Marcin Lasoń, przyczyniła się do rozwoju miejscowości.

- Wśród żołnierzy było wiele osób z wyższym wykształceniem. Organizowali dla mieszkańców sztuki teatralne, pokazy filmowe. Pomogli też zorganizować bibliotekę i szkołę a także zbudować kościół – wyjaśnia Marcin Lasoń.

W Domu Uzdrowieńców w Gomunicach przebywało w sumie ok. 20 tysięcy żołnierzy Legionów Polskich.

Więcej o:
gomunice dom uzdrowieńców żołnierze legionów polskich tablica fundacja sprzymierzeni z grom
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE