W Bąkowej Górze upamiętniono zamordowanych żołnierzy KWP

W Bąkowej Górze upamiętniono zamordowanych żołnierzy KWP Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

W sobotę 18 maja 2024 roku na cmentarzu parafialnym w Bąkowej Górze, odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zamordowania dwunastu żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego przez służby Urzędu Bezpieczeństwa.

W nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 r. do Radomska wkroczyły oddziały KWP. Prawie 170 żołnierzy zaatakowało więzienie, w którym przetrzymywano kilkudziesięciu akowców, siedzibę powiatowego UB, komendę milicji i koszary. 

Akcja Konspiracyjnego Wojska Polskiego zmobilizowała władze do bardziej energicznego działania wobec podziemia. Na podstawie wymuszonych torturami zeznań, przygotowano akt oskarżenia dla siedemnastu żołnierzy, którzy uczestniczyli w kwietniowy ataku. Rozprawa sądowa, w najbardziej surowym trybie doraźnym, rozpoczęła się 7 maja 1946 r. w Radomsku w budynku kina „Kinema”. Po zaledwie kilkuminutowej naradzie sąd ogłosił wyrok. Dwunastu żołnierzy KWP zostało skazanych na kary śmierci, które wykonano w nocy z 9 na 10 maja. Następnie ciała zabitych przewieziono i pogrzebano w Bąkowej Góry.

W sobotę, 18 maja upamiętniono ofiary tej zbrodni. W ich intencji odprawiona została msza święta. Następnie uczestnicy, w akcie oddania hołdu zamordowanym, złożyli kwiaty na grobie poległych żołnierzy. Powiat Radomszczański reprezentował starosta Łukasz Więcek.

Więcej o:
bąkowa góra obchody rocznica
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE