W Bąkowej Górze oddano hołd zamordowanym Żołnierzom Wyklętym

Fot. UM Radomsko/ Starostwo Powiatowe w Radomsku/ facebook Anna Milczanowska

W tym roku przypada 75. rocznica mordu żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, dokonanego przez funkcjonariuszy UB. Na cmentarzu w Bąkowej Górze, gdzie spoczywają żołnierze odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanych.

Najpierw kwiaty złożono w miejscu kaźni - w lesie w Bąkowej Górze. Następnie delegacje udały się na cmentarz, gdzie odprawiona została msza w intencji zamordowanych żołnierzy. Po nabożeństwie złożono kwiaty na grobie zamordowanych żołnierzy KWP. Wśród uczestników uroczystości byli m.in. poseł Anna Milczanowska, marszałek senior - poseł Antoni Macierewicz (honorowy patron uroczystości), poseł Grzegorz Lorek, wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra, władze Radomska i powiatu radomszczańskiego, harcerze, kombatanci oraz miejscy i powiatowi radni a także rodziny zamordowanych żołnierzy.

Spoczywający na cmentarzu w Bąkowej Górze żołnierze KWP (podkomendni generała Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”) zostali aresztowani w odwecie za brawurową akcję opanowania Radomska (20 kwietnia 1946 r.). Po pokazowym procesie 12 osób (Jan Rogulka, Józef Kapczyński, Józef Koniarski, Ryszard Nurkowski, Benedykt Ratajski, Czesław Turlejski, Karol Wieloch, Stanisław Wersal, Ryszard Chmielewski, Leopold Słomczyński, Tadeusz Schabowski, Piotr Proszewski) zostało skazanych na karę śmierci i zamordowanych prawdopodobnie w piwnicach radomszczańskiego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W nocy z 9 na 10 maja 1946 r. zwłoki wywieziono do bunkra w okolicy Bąkowej Góry. Zakopane tam ciała, odnalezione przez okolicznych mieszkańców zostały następnie pochowane na cmentarzu (spoczywa tam obecnie 10 żołnierzy KWP, dwóch przeniesiono do rodzinnych grobów w Radomsku i Niedośpielinie).

Więcej o:
bąkowa góra żołnierze kwp rocznica obchody uroczystość
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE