Radomsko, Łódzkie 7.3o Sobota, 21 Września 2019

VII Radomszczański Bieg Uliczny Memoriał Mariana Szymańskiego

Sport i rekreacja
Beata Januszewska

Już po raz siódmy Miasto Radomsko i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomsku zorganizowali uliczną imprezę biegową - Memoriał Mariana Szymańskiego. W niedzielę, 2 czerwca na starcie stawił się tłum biegaczy.

W tym roku organizatorzy wprowadzili do regulaminu zawodów kilka ważnych zmian. Między innymi - bieg pięciokilometrowy oraz półmaraton, a także krótkie, realizowane na bieżni biegi adresowane do najmłodszych.

Zmiana dotyczy również lokalizacji biura, startu i mety zawodów. Bieg odbył się na bieżni Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku. Dlatego też organizatorzy opracowali całkowicie zmienioną i dostosowaną do realizacji wielu biegów trasę, której początkowy odcinek poprowadzony był przez centrum miasta.

Zwycięzcą I Radomszczańskiego Półmaratonu z wynikiem 1:28:18 został Piotr Kułak reprezentujący Klub Passion Life Joy Whirpool Company.

Drugie miejsce zajął Przemysław Makles z wynikiem 1:29:58. A trzecie miejsce zajął Rafał Wyczółkowski z Klubu KK Randori z wynikiem 1:31:27.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal ukończenia biegu w swojej kategorii. Na zwycięzców czekały puchary.

- Pogoda jest świetna, niekoniecznie dla zawodników. Bardziej dla kibiców, ale to też ma swój urok. Dlatego też przybyło mnóstwo osób, którzy na pewno będą dopingować swoich bliskich
- mówił dyrektor MOSiR, Marek Wyciszkiewicz.

O imprezie biegowej, której jednym z organizatorów było miasto Radomsko, mówił prezydent Jarosław Ferenc.

- Jest to impreza, która w Radomsku odbywa się już od lat. Można powiedzieć, że mamy coraz większy rozmach i co roku przybywa nam chętnych. W tym roku, oprócz biegu na 5 km i 10 km, będzie również półmaraton. Także mam nadzieję, że wszyscy będą się dobrze bawić, a jednocześnie promować zdrowy tryb życia.

Marian Szymański ps. „Wędzidło" był polskim działaczem harcerskim, a także działaczem konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej oraz powojennego podziemia antykomunistycznego, oraz trenerem lekkoatletyki. Urodzony 18 października 1923 roku we wsi Leonów, powiat łowicki, zmarł 25 lutego 2013 roku w Radomsku.

Od 1936 członek ZHP, podharcmistrz, Harcerz Orli. We wrześniu 1939 pełnił służbę w Wojennym Pogotowiu Harcerzy, a w okresie okupacji niemieckiej, w konspiracyjnym harcerstwie, Polskiej Organizacji Skautowej i Szarych Szeregach hufca „Łoza" w Łowiczu. Był żołnierzem Amii Krajowej. Brał czynny udział w akcjach skierowanych przeciwko okupantowi niemieckiemu.

Po ukończeniu w 1957 roku studiów wyższych na Akademii Wychowania Fizycznego podjął pracę nauczyciela WF w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku i trenera lekkiej atletyki w MKS Radomsko. Wychował mistrzów i reprezentantów Polski w lekkiej atletyce. Dlatego też dla uczczenia jego pamięci, corocznie organizowany jest w naszym mieście bieg uliczny – „Memoriał Mariana Szymańskiego”.

komentarze