VII edycja Biegu na Orientację „Stop Przemocy”

VII edycja Biegu na Orientację „Stop Przemocy”

Po raz kolejny I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku zorganizowało Bieg na Orientację, imprezę edukacyjną, której w tym roku przyświeca hasło „Stop Przemocy”. Siódma edycja rozpoczęła się 19 września od dwóch paneli dyskusyjnych dotyczących przemocy z udziałem ekspertów. Następnie na terenie lasów na Suchej Wsi odbył się bieg na orientację.

Każdego roku przedsięwzięciu pt. „Bieg na orientację” przyświeca inne zagadnienie. Jest to połączenie aktywności fizycznej z profilaktyką zdrowotną. Zeszłoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Stop uzależnieniom”. W tym roku dotyczy on przemocy - „Stop przemocy”. Organizatorzy, czyli nauczyciele I LO Bożena Ujma oraz Tomasz Wojtasik, wśród głównych celów wymieniają walkę z przemocą, w szczególności z przemocą rówieśniczą.

W czwartek, 19 września około 60 uczniów, uczestniczyło w dwóch panelach dyskusyjnych dotyczących przemocy z udziałem ekspertów. To, jak wygląda sytuacja przemocy z punktu prawnego w pierwszym panelu przedstawili eksperci z sądu, policji i prokuratury. Omówili z młodzieżą, jakie czyny są zabronione i karane. Oraz jakie zachowania uznawane są za przemocowe. Kolejny panel psychologiczny odbywał się z udziałem psychologa, edukatora ze Szpitala Powiatowego w Radomsku oraz eksperta w zakresie przeciwdziałania przemocy.

Po sporej dawce wiedzy, uczestnicy przeszli do lasu na Suchej Wsi, gdzie przygotowano kolejny punkt wydarzenia, czyli bieg na orientację. Po zapoznaniu się z regulaminem oraz zasadami VII Biegu na Orientację, uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności ze znajomości topografii, podczas gry w terenie leśnym. Przy pomocy mapy młodzież miała za zadanie pokonać dwukilometrową trasę.

- Dzisiaj uczniowie do pokonania mają trasę około dwóch kilometrów w terenie leśnym na Suchej Wsi. Muszą odnaleźć kilka punktów. Natomiast za tydzień, dokładnie 27 września, na uczniów będzie czekała dłuższa trasa biegu, na dziesięć kilometrów. Wtedy też odbędzie się rozstrzygnięcie tegorocznej edycji Biegu na Orientację w lasach nadleśnictwa Radomsko w miejscowości Podświerk
- mówi jeden z organizatorów, Tomasz Wojtasik.

Idei wydarzenia „Bieg na Orientację” przyświeca również integracja młodzieży szkolnej, promocja wiedzy z zakresie ratownictwa przedmedycznego oraz rozpowszechnienie turystyki krajoznawczej wśród młodych ludzi, a także podnoszenie ich świadomości ekologicznej.

Więcej o:
bieg na orientację radomsko I lo radomsko VII edycja biegu na orientację stop przemocy I lo radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE