Używanie telefonu komórkowego w aucie przyczyną co czwartego wypadku

Używanie telefonu komórkowego w aucie przyczyną co czwartego wypadku

Według danych Instytutu Transportu Samochodowego korzystanie z telefonu komórkowego w samochodzie stanowi przyczynę niemal co czwartego wypadku na drodze. Niestety, coraz mniej osób dziwi widok kierowcy rozmawiającego przez telefon w trakcie jazdy czy piszącego SMS-y. Nawet jeśli danej osobie wydaje się, że w jej przypadku nie stanie się nic złego, refleksja przychodzi najczęściej dopiero po przykrym zdarzeniu. Warto przyjrzeć się nieco bliżej konsekwencjom takiego zachowania i dowiedzieć się, co za nie grozi.

Używanie komórki przyczyną wypadków

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków drogowych wymienia się nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieutrzymanie bezpiecznej odległości oraz jazdę pod wpływem alkoholu. Trzeba pamiętać, że do wypadków dochodzi często również na skutek korzystania z telefonu komórkowego.

Obecnie chyba nikt nie potrafi wyobrazić sobie życia bez smartfona. Urządzenia te służą do pisania wiadomości, wykonywania połączeń, robienia zdjęć, sprawdzania informacji ze świata, a także korzystania z różnych aplikacji. Przejmują funkcje wielu innych sprzętów, wobec czego coraz ciężej się z nimi rozstać. Kierowcom wydaje się, że wykonanie połączenia czy napisanie SMS-a trwa jedynie chwilę, lecz sytuacja na drodze potrafi zmienić się w ułamku sekundy. Wystarczy, że osoba kierująca pojazdem odwróci wzrok na moment i nie zauważy zmiany sygnalizacji czy pieszego wchodzącego na jezdnię i tragedia gotowa. 

Nawet jeśli jedna ręka znajduje się na kierownicy, można stracić kontrolę nad pojazdem. Chodzi tu głównie o rozproszenie uwagi. Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy prowadzi do zaburzenia procesów myślowych i opóźnia czas reakcji. Kierowca musi mieć świadomość, że naraża nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego oraz pasażerów. By zadbać o bezpieczeństwo, trzeba też wykupić odpowiednie ubezpieczenia, takie jak ubezpieczenie AC, OC, NNW czy Assistance.

Kary za pisanie SMS-ów podczas jazdy

Według art. 45 ust. 2 pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym "Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Mandat za korzystanie z telefonu w aucie można otrzymać za niestosowanie się do tych przepisów - jest to kara w wysokości 500 zł i 12 punktów karnych. Jest to więc większa kara niż ta do września 2022 roku. Używanie telefonu może zostać wychwycone nie tylko bezpośrednio przez policjanta, ale również przez fotoradar czy monitoring. Za granicą przepisy są jeszcze bardziej restrykcyjne niż w Polsce. Warto jednak stosować się do nich nie w obawie przed mandatem, a z uwagi na bezpieczeństwo własne i innych osób. 

Korzystanie z telefonu komórkowego - wypadki powodowane przez kierowców i pieszych

Wypadki są powodowane nie tylko przez kierowców korzystających z telefonów komórkowych, ale również przez pieszych. Osoba kierująca pojazdem powinna stosować zasadę ograniczonego zaufania i obserwować osoby chodzące w bliskiej odległości od drogi. Niekiedy jednak nie ma szans na wyhamowanie w porę, jeśli pieszy zapatrzony w telefon wtargnie na jezdnię pomimo czerwonego światła. Warto tu wspomnieć nie tylko o wypadkach, których przyczyną są rozmowy telefoniczne czy pisanie SMS-ów, ale również o wypadkach spowodowanych słuchaniem muzyki. Osoba mająca słuchawki w uszach nie słyszy dźwięków dochodzących z otoczenia, np. tramwaju, a jej uwaga jest rozproszona. Szczególnie trzeba uważać podczas jazdy rowerem.

W jaki sposób ograniczyć liczbę wypadków?

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy może być równie niebezpieczne, co prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Na drodze każda sekunda jest cenna, a patrząc w telefon traci się ich co najmniej kilka. Niektórym osobom urządzenie może być jednak potrzebne na trasie. Wówczas należy zainwestować w zestaw głośnomówiący, który umożliwi uniknięcie spoglądania w telefon. Trzeba przy tym pamiętać, że już sama rozmowa rozprasza uwagę. Najlepiej będzie więc w miarę możliwości całkowicie zrezygnować z rozmów w czasie jazdy.

Jeśli komórka ma być wykorzystywana do nawigacji, przydatne będą uchwyty mocowane do szyby oraz głosowe wskazówki. Według przepisów dozwolone jest używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu, o ile nie jest on trzymany w ręku. Warto jednak dbać o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego na wszelkie możliwe sposoby i to nie tylko ze względu na strach przed karą.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE