Uwaga! Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Uwaga! Zmiany w przepisach ruchu drogowego Fot. pixabay.com

Od 1 października 2018 roku kierowcy nie mają już obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy ubezpieczeniowej OC. A policja nie będzie za to karała mandatami.

Takie zmiany stały się możliwe dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. W praktyce będzie to wyglądać tak, że w razie zatrzymania przez policję bądź inne służby, funkcjonariusze sami sprawdzą dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie gromadzone są dane pojazdów oraz informacje o zawartej polisie.

Istotne jest to, że nadal MUSIMY posiadać przy sobie prawo jazdy. Za brak prawa jazdy nadal obowiązuje kara grzywny do 50 złotych.

Jak zachować się w przypadku stłuczki?

Policja radzi aby w sytuacji stłuczki mieć w swoim telefonie zdjęcia tych dokumentów. Uczestnik stłuczki ma obowiązek (mówi o tym kodeks drogowy) podać nam zarówno swoje dane osobowe, jak i dane polisy ubezpieczeniowej. W razie jakichkolwiek kłopotów zawsze można wezwać na miejsce patrol policji. Zawsze też możemy sami sprawdzić, czy podane dane są autentyczne. Należy tylko spisać numery tablic rejestracyjnych oraz markę pojazdu. Po wpisaniu ich na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego uzyskamy wszystkie potrzebne dane.

Należy też zaznaczyć, że te wszystkie zmiany dotyczą pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Do pojazdu zarejestrowanego poza granicami Polski, a poruszającego się po polskich drogach, kierowca musi posiadać wszystkie dokumenty, łącznie z dowodem rejestracyjnym i odpowiednim ubezpieczeniem.

W jaki sposób policja zatrzyma dowód?

Policjanci oczywiście nie będą mogli fizycznie zabrać dowodu rejestracyjnego, jednak taka informacja zostanie odnotowana w systemie informatycznym CEPiK, a kierowca otrzyma tak jak dotychczas pokwitowanie zatrzymania dowodu. Zasady zatrzymania dowodu rejestracyjnego pozostają takie same, jedynie dokument jest wirtualny.

Zwrot dokumentu również odbędzie się taką samą drogą. Informacja ta zostanie po prostu wykasowana z systemu. To wszystko stało się możliwe dzięki rozwojowi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w wersji 2.0. Każdy radiowóz wyposażony w interfejsy będzie mógł sprawdzić dane kierowców zatrzymanych do kontroli.

Kiedy będą obowiązywać kolejne cyfrowe dokumenty?

Wirtualny dowód rejestracyjny to dopiero początek. Kolejną bowiem zmianą ma być wprowadzenie e-dokumentów. Możliwe, że w przyszłym roku zostanie wprowadzony e-dowód osobisty. Następstwem e-dokumentów ma być aplikacja mObywatel, która będzie cyfrowym dokumentem, zawierającym informacje z dowodu osobistego, legitymacji czy karty dużej rodziny. Z czasem również z dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu.

Więcej o:
nowe przepisy ruchu drogowego 2018
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE