Uwaga na żmije

Na terenie powiatu radomszczańskiego zauważono pojawiające się żmije. W związku z tą informacją warto zapoznać się ze sposobem uniknięcia zagrożenia i postępowania w razie ewentualnego... ››

Na terenie powiatu radomszczańskiego zauważono pojawiające się żmije. W związku z tą informacją warto zapoznać się ze sposobem uniknięcia zagrożenia i postępowania w razie ewentualnego ukąszenia.

 

Żmija zygzakowata to jedyny wąż jadowity na terenie Polski. Podlega ochronie gatunkowej. Najczęściej można ją spotkać na terenach podgórskich, łąkach, pastwiskach, na obrzeżach lasów oraz brzegach rzek i jezior, gdzie ukrywa się pod kamieniami, korzeniami drzew czy krzakach.


Największą aktywność wykazuje w ciepłe, deszczowe dni. Z reguły nie atakuje człowieka, do ukąszenia najczęściej dochodzi w sezonie letnim przy próbie schwytania lub po przypadkowym nadepnięciu na węża. Jej długość to  60 - 75 cm (czasem do 85 cm). Głowa szeroka, płaska, sercowata, pysk zaokrąglony. Łuski z kilami. Z wierzchu ciała przeważnie brązowa, srebrzystoszara, żółtawa, czerwonobrązowa, miedziana, oliwkowozielona lub niebieskoszara, ale często także jednolicie czarna . Wzdłuż grzbietu biegnie ciemny zygzak .

Ugryzienie może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci i seniorów. W większości ukąszeń przebieg zatrucia jest łagodny, czasami bezobjawowy, jednakże u dzieci i u osób starszych można zaobserwować dużo cięższe objawy kliniczne, które wynikają z ilości uwolnionego jadu na masę ciała ukąszonego. Najgroźniejsze mogą być ukąszenia w twarz, szyję czy okolicę krocza.Po ukąszeniu pojawia się ból, zaczerwienienie,  obrzęk, martwica. Po różnym czasie (minuty, godziny) rozwijają się objawy ogólne ( ból głowy, nudności wymioty, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych, niepokój, spadek ciśnienia, duszność, zaburzenia świadomości)  prowadzące do wstrząsu.

 

W wypadku pierwszej pomocy należy obmyć obszar zranienia zimną wodą i unieruchomić kończynę. Wskazane jest ochłodzenie kończyny za pomocą woreczków z lodem, okrycie poszkodowanego i podanie płynów najlepiej pozajelitowo. Metody polegające na nacinaniu rany i upuszczaniu krwi są historyczne i nie powinny być stosowane. Nie zaleca się również stosowania opasek uciskowych ( niektórzy autorzy dopuszczają opaskę uciskającą naczynia żylne powyżej zranienia w przypadku przedłużonego transportu do szpitala) zabronione są próby wysysania jadu. Należy monitorować funkcje układów krążenia i oddechowego.

Zasadniczym postępowaniem jest podanie surowicy przeciwko jadowi żmij i chirurgiczne opracowanie zranienia. Podanie surowicy jest skuteczne do 20 ( max. 24) godzin po ukąszeniu.

Ilości zamawianej przez szpitale surowicy są małe należy więc upewnić się telefonicznie, że jest ona aktualnie dostępna. (tel. 44 685 47 00).

Więcej o:
żmija powiat radomszczański
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE