Uwaga na oszustów podających się za pracowników ZUS

Uwaga na oszustów podających się za pracowników ZUS Fot. pixabay.com

Nigdy nie wiadomo, gdzie może pojawić się oszust. Warto przestrzec seniorów, szczególnie, że jako powód do kontaktu z emerytami wykorzystano temat, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem świadczeniobiorców, czyli 13 emeryturę.

Oszust pojawił się w Łodzi, i podawał się za pracownika ZUS. Zakład apeluje do swoich klientów o daleko idącą ostrożność, gdyż do takich zdarzeń może dojść w innych miejsach.

- Uważajmy, kogo wpuszczamy do domu i komu podajemy swoje dane przez telefon – podkreśla Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego

Jak wyjaśnia Monika Kiełczyńska, oszust kontaktował się z emerytami tłumacząc, że jest z ZUS-u i że w danych emeryta jest pewna nieścisłość, która może spowodować, że wypłata trzynastej emerytury nie zostanie wypłacona.

- Nie dajmy się nabrać. Osoby uprawnione otrzymają trzynastą emeryturę w ten sam sposób jak świadczenia, które otrzymują co miesiąc. Jeśli emeryt otrzymuje swoje świadczenie na konto, trzynasta emerytura będzie przelana na to samo konto, a jeśli emeryturę co miesiąc przynosi listonosz, to w ten sam sposób  przekazane zostanie trzynaste świadczenie – zaznacza rzecznik.

W sprawie trzynastej emerytury nie składa się żadnych wniosków. ZUS sam weryfikuje uprawnienia. Nie dajmy się wiec też oszukać na ewentualnie oferowaną pomoc w napisaniu niepotrzebnego wniosku.

ZUS sprawy z klientami załatwia listownie lub w placówkach Zakładu, a także poprzez uwierzytelniony profil na Platformie Usług Elektronicznych. Osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Dotyczy sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich lub kontrola płatnika składek, którego siedziba firmy jest jednocześnie miejscem jego zamieszkania.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS powinien skontaktować się ZUS dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer: 22 560 16 00.

Więcej o:
zus zus szkolenie oszust zus

Załączniki

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE