Utrwalił świat, który odszedł

W piątek, 15 marca w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyło się spotkanie autorskie oraz promocja książki Cezarego Jana Lisa „Świat, który odszedł”.

Książka „Świat, który odszedł” została wydana z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokazał w niej świat, który odszedł, a istniał jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Przedstawił dworki, majątki, pałacyki, w których mieszkali ludzie, którzy nadawali ton tej ziemi.

Autor opisał majątki z terenu ziemi częstochowskiej (m.in. Kruszyna, miejscowości z okolic Kłomnic), ziemi świętokrzyskiej (Oleszno). Sporo miejsca poświęcił obiektom znajdującym się w powiecie radomszczańskim: Gidle, Kobiele Wielkie, Odrowąż (gm. Wielgomłyny), Kodrąb, Rzejowice, Żytno, Maluszyn, Sekursko, Pławno, Ciężkowice. Sporo miejsca poświęcił wydarzeniom związanym z II wojną światową i udziałowi miejscowej szlachty w m.in. wspieraniu partyzantów Armii Krajowej i innych ugrupowań zbrojnych.

Książka zilustrowana została wieloma archiwalnymi, często niepublikowanymi fotografiami. Są też zdjęcia współczesne niektórych obiektów czy portrety ziemian. Każde z 25 miejsc opisanych w książce poprzedzone jest ilustracją wykonaną za pomocą kawy wykonała Elżbieta Duda z Końskich. Książkę w cenie 25 złotych można było nabyć podczas piątkowego spotkania, była także możliwość uzyskania dedykacji od autora, który na koniec pokrótce zaprezentował również swoją kolejną, najnowszą książkę pt: "Likwidatorzy zdrajców. Z Wyroków Polski Podziemnej".

Więcej o:
cezary lis książka promocja muzeum regionalne świat który odszedł
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE