Uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomsku

Uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się 1 marca pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomsku przy ulicy Armii Krajowej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku. W Radomsku 1 marca pod pomnikiem KWP władze miasta, powiatu, przedstawiciele organizacji kombatanckich, członkowie Stowarzyszenia Pamięci Żołnierzy AK KWP NSZ - „Do Końca Wierni”, a także harcerze, kibice oraz mieszkańcy złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów oraz zapalili znicze. Odśpiewany został hymn Polski.

- Oddajemy hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Tak brzmi zapis w ustawie o 1 marca jako Narodowym Święcie Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Najważniejsze by zapis ten nie pozostał martwy. Dlatego nasza obecność dzisiaj, tutaj, mimo że 1 marca nie jest dniem wolnym od pracy, świadczy to, że w Radomsku pamięć o bohaterach jest wciąż żywa. Dzięki przelanej krwi, dzięki ofierze tysięcy żołnierzy, także tych wyklętych, którzy na wiele lat zostali wymazani z kart historii. W trudnych powojennych latach, została zachowana tożsamość narodu, trwało umiłowanie Polaków do tradycji, a w konsekwencji odzyskaliśmy wolność

- mówił prezydent Radomska, Jarosław Ferenc.

Pomnik Konspiracyjnego Wojska Polskiego upamiętnia największą organizację żołnierską, walczącą o pełną wolność w powojennej Polsce. Prezydent podczas swojego przemówienia wspominał o twórcy KWP, generale Stanisławie Sojczyńskim ps. Warszyc, który to został zamordowany przez komunistyczną władzę i do dnia dzisiejszego nieznane jest miejsce jego pochówku. Wyraził nadzieję na to, że w wolnym państwie to miejsce zostanie ustalone i generał spocznie na ziemi radomszczańskiej.

Na radomszczańskim pomniku KWP widnieje ponad 200 nazwisk Warszyca i jego żołnierzy. 1 marca 2019 roku dodano kolejną tablicę z nazwiskiem Bolesława Trzeciaka, żołnierza Wojska Polskiego oraz podkomendnego Stanisława Sojczyńskiego. Obecnie Łódzki Oddział IPN prowadzi pracę nad szczegółowym biogramem tego żołnierza.

Więcej o:
dzień pamięci żołnierzy wyklętych 2019 pomnik kwp radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE