Uroczystość Bożego Ciała w Radomsku. Z powodu pandemii zrezygnowano z procesji ulicami miasta

Uroczystość Bożego Ciała w Radomsku. Z powodu pandemii zrezygnowano z procesji ulicami miasta

Kościół katolicki obchodzi dziś święto Bożego Ciała. W parafiach odprawione zostały msze, po których wierni przeszli w procesjach. W związku z obostrzeniami sanitarnymi zrezygnowano z tradycyjnych procesji ulicami miasta. Wierni udali się do ołtarzy, zlokalizowanych na terenie wokół świątyni. Publikujemy fotorelację z uroczystości w parafii NMP Królowej Polski w Radomsku.

Pełna nazwa Bożego Ciała brzmi: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Data święta jest ruchoma. Przypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 r. miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić.

W Polsce w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, poza uroczystą mszą odbywa się także procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii, nawiązujący do tematyki Eucharystycznej.

Więcej o:
radomsko boże ciało boże ciało radomsko kościół procesja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE