Uprawa sadzonek pomidorów w szklarni. Co musisz wiedzieć o pielęgnacji rozsad

Uprawa sadzonek pomidorów w szklarni. Co musisz wiedzieć o pielęgnacji rozsad

W zamkniętej przestrzeni panują zupełnie inne warunki, niż pod otwartym niebem. Jeśli planujesz posadzić rośliny w szklarni, musisz uwzględnić kilka kwestii, dzięki którym zapewnisz im prawidłowy rozwój. Zobacz, jak dbać o sadzonki pomidorów już od momentu, w którym pojawią się w Twoim domu.

Wybierz sadzonki pomidorów do uprawy pod folią

Większość odmian pomidorów nadaje się do posadzenia pod osłonami. Dzięki temu nie musisz rezygnować z ulubionych smaków i potraw. Zarówno malinowe, czerwone zwykłe, jak i cherry bardzo dobrze rosną w tych warunkach. Nie ograniczaj się tylko do jednego rodzaju i postaw na różnorodność. W ten sposób skosztujesz wszystkiego, na co tylko masz ochotę. 

Wiesz, jaki jest sposób na najwyższej jakości produkty? Uprawiać je samemu, bo dzięki temu wiesz, co się w nich znajduje i czym były karmione. Zapomnij o wodnistych pomidorach bez smaku i o szorowaniu ich specjalnymi płynami do pozbycia się pestycydów. Tanim kosztem i niewielkim wysiłkiem zyskasz zdrowe i pyszne owoce z własnego ogródka.

Różnice między uprawą pomidorów w ogrodzie i szklarni

Pod osłoną nie ma takiego ruchu powietrza, jak na zewnątrz. To najważniejsza różnica, która pociąga za sobą kolejne konsekwencje. Co prawda pomidorom nie zagrażają tu deszcze i wichury, jednak brak cyrkulacji powoduje zastój i brak naturalnego zapylania. Dochodzi również do zbyt wysokiego stopnia wilgotności, mogącego powodować choroby krzaczków, sprzyjającego rozwojowi pleśni i grzybów. 

Dlatego pamiętaj o regularnym wietrzeniu, a w ciepłe dni i noce zostawiaj otwartą przestrzeń szklarni. Drugą kwestią jest brak naturalnego zapylania. Co prawda pyłek z kwiatów przeniesiesz samodzielnie, ale jest do żmudna praca. Lepiej wykorzystaj trzmiele, które radośnie zrobią to za Ciebie.

Jak rozmieścić rozsady w szklarni?

Żeby zapewnić stały dostęp światła słonecznego, wyznacz grządkę dla sadzonek pomidorów ze wschodu na zachód. To dla nich najbardziej korzystne miejsce, gwarantujące stały wzrost. Przy rozsadach odmian wymagających palikowania wbij od razu tyczki - oszczędzisz sobie pracy w przyszłości. System korzeniowy będzie się rozrastał, a ustawiając kijki od razu, unikniesz uszkodzenia go. Sadź pomidory z daleka od papryki, bakłażanów czy ziemniaków, które zapadają na podobne choroby.

Najlepsze podłoże dla pomidorów - niech rosną zdrowo

To bardzo ważny aspekt uprawy. Nawet najlepiej przygotowane stanowisko nie sprawdzi się, jeśli gleba będzie miała niewłaściwy odczyn. Pamiętaj, że owoce te potrzebują przepuszczalnej próchniczej ziemi o lekko kwaśnym pH. W takich warunkach ich system korzeniowy rozwija się bez przeszkód, a roślina czerpie z gruntu wszystkie substancje odżywcze. Żeby sadzonki od początku dobrze się przyjęły, pamiętaj żeby kilka miesięcy wcześniej nawieźć glebę obornikiem i zastosować środki zawierające potas i fosfor.

Świeże produkty na wyciągnięcie ręki - hobby, które się opłaca

Zamiast kupować wątpliwej jakości owoce, postaw na własne - bogate w witaminy (K, C, E), składniki mineralne (potas, magnez, wapń) i aktywne (likopen, beta-karoten). W Twoich uprawach nie znajdzie się ani gram chemii, a dzięki naturalnym środkom uzyskasz soczyste i słodkie pomidory - dokładnie takie, jakie pamiętasz z czasów dzieciństwa u babci. Smaczne owoce towarzyszyć Ci będą przez letnie i wczesnojesienne miesiące, a przetwory z nich pomogą przetrwać zimę.

Planujesz sadzić pomidory? Zobacz najlepsze ogłoszenia o sprzedaży rozsad

Szukasz młodych roślin z dostawą do domu? W Sadzonkionline.pl znajdziesz zarówno tradycyjne odmiany pomidorów, jak i hybrydowe. Producent proponuje także gotowe sadzonki innych warzyw owocowych - np. papryki, dyni, ogórka, a także ziół - wyhodowanych od pierwszych nasion. Dla klientów obcojęzycznych powstała niemieckojęzyczna wersja sklepu Setzlingeonline.de. Szeroki wybór sadzonek różnych odmian znajdziesz tam po kliknięciu w kategorię Tomaten-Setzlinge.

Zajrzyj do sklepu i zamów wszystko, czego potrzebujesz do swojego ogrodu. Znajdziesz tutaj też informacje o wymaganiach każdego gatunku i rodzaju. Zdrowe sadzonki gotowe do umieszczenia w ziemi wysyłane są w mocnych pudłach dostosowanych do przewozu doniczek.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE