Upamiętniono 78. rocznicę bitwy pod Ewiną

Fot. Wojciech Bojdo

W niedzielę, 11 września 2022 r. odbyły się obchody 78. rocznicy bitwy pod Ewiną. Uroczystości z tej okazji zorganizowała Nowa Lewica. Obchodom rocznicy towarzyszył jak zwykle szereg atrakcji.

Obchody rozpoczęła polowa msza święta. Po nabożeństwie, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bitwę oraz partyzantów.

Podczas uroczystości wystąpili młodzi artyści z Akademii Młodych Talentów „Małe Skrzypeczki” z Kielc, na czele ze znaną z telewizyjnego programu „Mali giganci” Anią Wieleńską. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Dęta „Expresja”.

W ramach uroczystości przygotowano też przegląd partyzanckiej piosenki żołnierskiej. Były też stoiska gastronomiczne kół gospodyń wiejskich oraz wystawa pojazdów militarnych.

Jak co roku w ramach obchodów odbył się również rajd rowerowy, zorganizowany przez Klub Turystki Rowerowej PTTK. Przyjechały kluby motocyklowe z kilku województw i grupy rekonstrukcyjne z różnych części Polski. Nie zabrało tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

Uroczystości w lesie pod Ewiną już od lat upamiętniają Bitwę pod Ewiną. Była to walka stoczona w dniach 12-13 września 1944 roku przez 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspieraną przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego z jednostkami armii niemieckiej.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
powiat radomszczański ewina rocznica obchody bitwa pod ewiną nowa lewica
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE