Ukrainiec z pracami w muzeum

W dniu 12 marca 2014r. (środa) o godz. 18.00 w Galerii Muzeum odbędzie się otwarcie wystawy prac ukraińskiego artysty Romana Opalińskiego.

W dniu 12 marca 2014r. (środa) o godz. 18.00 w Galerii Muzeum odbędzie się otwarcie wystawy prac ukraińskiego artysty  Romana Opalińskiego.

Roman Opaliński
Urodził się 20 listopada  1962 r. w Gródku, niedaleko Lwowa.  W 1985 r. ukończył Technikum Budowlane we Lwowie w klasie architektury. W 1992r. zdobył dyplom na Wydziale Szkła Artystycznego, Lwowskiego Instytutu Sztuki Użytkowej i Dekoracyjnej (obecnie Lwowska Narodowa Akademia Sztuki).  Jego profesorami byli Andrij Bokotej, Ołeksandr Zwir i Wołodymir Ryżankow.

Tworzy prace w technice grafiki oraz kowalstwa artystycznego. Jest uczestnikiem wielu ukraińskich i międzynarodowych wystaw wśród których wymienić  warto„ Jesienne salony" i „Sztuka Wolnego Świata" we Lwowie, „Sztuka – Ambasadorem Wolności i Demokracji" w Kijowie, „Most zamiast Murów" Północna Francja, międzynarodowe plenery w Polsce, wystawy zbiorowe w Niemczech, Holandii, Francji i Słowacji. Od 2003 roku jest corocznym uczestnikiem Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w Myślenicach, czynnie włączając się w działania projektu „Most Zamiast Murów – Artystyczne Przełamywanie Barier".


Talent artystyczny Romana Opalińskiego zrodził się na początku lat 90-tych, od razu po ukończeniu studiów w Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta w okresie zdobywania przez Ukrainę niepodległości odczuł, iż ma możliwość wolnej twórczości, może wyrażać własne poglądy, lekceważyć ogólnie przyjęte reguły, które charakteryzowały ówczesne kierunki i nurty malarstwa. Malarz zrozumiał, że może odważnie tworzyć i sięgać do różnorodnych tematów. Do prawdy historycznej, do postaci, które zostały wykreowane przez twórcę w manierze interpretacji tematu, kształtu i obrazu.


Twórczość Romana Opalińskiego – jest zjawiskiem stałym i profesjonalnym, ale często ma charakter nieprzewidywalny w związku z tym każda nowa wystawa staje się również wydarzeniem intelektualnym, tak i emocjonalnym, co jest niezbędne dla nas – wielbicieli sztuki.


W ciągu lat 2010-2014 jego prace były prezentowane w wielu miastach:  Lwów, Kraków, Bełchatów, Banska Bystrica (Słowacja), Kijów, Warszawa i Bazylea.


Więcej o:
wystawa muzeum galeria wystwa prac ukraina muzeum regionalne radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE