Ukraińcy dostaną SMS z informacją o syrenach alarmowych

Ukraińcy dostaną SMS z informacją o syrenach alarmowych

Wiele kontrowersji wzbudziła decyzja o uruchomieniu syren alarmowych w dniu 10 kwietnia w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Dla obywateli Ukrainy uciekającymi przed rosyjskimi bombami czy ostrzałem taki sygnał może przywołać traumatyczne wspomnienia. Dlatego Ukraińcy dostaną specjalny alert RCB.

Dźwięk syren usłyszymy w niedzielę 10 kwietnia o godz. 8.41. Jak przekazał Łódzki Urząd Wojewódzki uruchomiony zostanie system alarmowania (ramach treningów i ćwiczeń), celem jednoczesnego upamiętnienia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Syreny alarmowe będą włączone na minutę.

Z kolei MSWiA poinformowało, że przebywający na terenie Polski Ukraińcy otrzymają wcześniej alert RCB.

- Do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłany zostanie Alert RCB z informacją o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim - poinformowało na Twitterze MSWiA.

Komentatorzy zwracają uwagę, że dźwięk syren może być traumatycznym przeżyciem dla uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną i rosyjskim okupantem. W kilku miastach w Polsce m.in. w Łodzi, Chorzowie czy Sopocie syreny nie zostaną uruchomione.

Więcej o:
syreny syreny alarmowe katastrofa smoleńska ukraina syreny radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE