W niedzielę 13 listopada 2011 roku odbyła się promocja V tomu "Zeszytów Radomszczańskich" - publikacji zawierającej artykuły historyczne.
W niedzielę 13 listopada 2011 roku odbyła się promocja V tomu "Zeszytów Radomszczańskich" - publikacji zawierającej artykuły historyczne, wydawanej przez radomszczański Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Uroczystość miała miejsce w Galerii Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego. Spotkanie poprowadzili Anna Podolska (zastępca prezesa radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Radomsku) oraz Tomasz Nowak (prezes oddziału).
Uczestnicy spotkania mieli okazję także posłuchać koncertu "Twórczość patriotyczna Henryka Fajta i innych kompozytorów polskich", w wykonaniu Aleksandry Marii Walickiej (skrzypce), Jacka Kobylnika (fortepian) oraz zespołu wokalnego "Cantores Caminensis".
Publikacja ma 340 stron i miękką okładkę, zawiera w sumie kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć, tabel, rycin i rysunków. Całość podzielona jest na cztery części - prace poświęcone dziejom Radomska (str. 7-140), prace poświęcone dziejom powiatu (str. 141-250), materiały (czyli źródła, str. 251-330) oraz recenzje (str. 331-240).
Część poświęcona historii Radomska zawiera się w ośmiu artykułach. Aleksandra Maria Walicka opublikowała drugą część artykułu poświęconego osobie słynnego radomszczańskiego kompozytora Henryka Fajta (pierwsza znajduje się w poprzednim tomie "Zeszytów Radomszczańskich"). Jowita Jagla zaprezentowała temat "Grzech i rytuał pielgrzymki pokutnej mieszkańców Radomska na XVIII wiecznej plakietce wotywnej". Grzegorz Mieczyński napisał na temat szkolnictwa w naszym mieście w latach 1854-1914. Tomasz Andrzej Nowak przeanalizował piotrkowskie czasopismo "Tydzień" pod kątem ukazujących się tam na przełomie XIX i XX wieku artykułów na temat Radomska. Z kolei Robert Sikorski przeanalizował częstochowską prasę z lat 1910-1911 również pod kątem artykułów dotyczących Radomska. Ewa Kłopot przedstawiła temat "Szkoły żydowskie w Radomsku w okresie II Rzeczypospolitej". Ksawery Jasiak jest autorem artykułu pod tytułem "Działalność konspiracyjna Zbigniewa Wojciechowskiego Zbycha w Narodowych Siłach Zbrojnych". O powstaniu NSZZ "Solidarność" w Radomsku i pierwszych miesiącach jego działalności (do końca 1980 roku) pisze Kamil Rutkowski.
Również osiem artykułów poświęcono dziejom powiatu radomszczańskiego. Profesor Stanisław Marian Zajączkowski tym razem (bo w "Zeszytach" już publikował) podjął temat "Wielowioskowa własność szlachecka na obszarze przedrozbiorowego powiatu radomszczańskiego od końca XIV do pierwszej połowy XVI wieku". Krzysztof Łągiewka opisał straty powstańcze w bitwie pod Kruszyną z 29 sierpnia 1863 roku. W "Zeszytach" zadebiutował Paweł Dudek, który zajął się tematem związków najsłynniejszego polskiego malarza nurtu akademickiego Henryka Siemiradzkiego z miejscowością Strzałków. Ksiądz Jacek Kapuściński opisał kościelne obchody Święta Niepodległości w ziemi radomszczańskiej w okresie II Rzeczypospolitej. Łukasz Kopera również zadebiutował w "Zeszytach". Zaprezentował tu pracę pod tytułem "Szkolnictwo powszechne w danej gminie Maluszyn w latach 1918-1948". W ostatnich dniach ukazała się także książka Kopery poświęcona podobnej tematyce. Michał Pawlikowski jest autorem artykułu poświęconego działalności parlamentarnej ks. dr. Władysława Chrzanowskiego. Artykuł jest o tyle ciekawy, że ten parlamentarzysta był osobą duchowną i oczywiście pochodzącą z terenu naszego powiatu, a konkretnie z Kietlina. Tomasz Michał Kolmasiak opisał dzieje szkoły w małej miejscowości Maksymów, położonej w gminie Wielgomłyny. Joanna Zasępa zaprezentowała temat wyborów samorządowych w gminie Gidle w latach 1990-1998. W tym artykule znajdują się ciekawe dane statystyczne m.in. na temat frekwencji, a także wyników wyborów.
W dziale "Materiały" zaprezentowane zostały źródła historyczne, dzięki których analizie można dowiedzieć się wiele na temat historii naszego miasta, powiatu i regionu. Krzysztof Błaszczyk i Paweł Zawilski przedstawili wyniki prac archeologicznych przeprowadzonych w 2004 roku na cmentarzysku Strzelce Wielkie Kolonia (gmina Pajęczno). Artykuł ten zawiera wiele rysunków i rycin znalezionych tam źródeł historycznych, jak i plany wykopalisk. Grzegorz Mieczyński przedstawił wypisy na temat Radomska z prasy początku XIX wieku. Agnieszka Podolska zajęła się analizą i prezentacją sprawozdania Towarzystwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Radomsku za rok 1926. Tomasz Andrzej Nowak oraz Kamil Rutkowski dokonali bardzo żmudnej pracy - stworzyli bibliografię powiatu radomszczańskiego za lata 2005-2010, zbierając informacje o wszelkich artykułach i publikacjach książkowych związanych z historią Radomska i powiatu. W kolejnych "Zeszytach" ma się ukazać bibliografia obejmująca kilka wcześniejszych lat.
W V tomie "Zeszytów Radomszczańskich" znalazły się także trzy recenzje. Tomasz Andrzej Nowak zrecenzował pracę ks. Antoniego Kaczmarka - "Księgi metrykalne parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dmeninie III, Liber baptisatorum, copulatorum et mortuorum parochialis in Dmenin 1755-1788", wydanej w 2010 roku w Dmeninie. Damian Kała zrecenzował publikację Agaty Małolepszej - "Działalność artystyczna i ziemiańska rodu Reszke na przełomie XIX i XX wieku. Jacek Majewski przyjrzał się pracy Tomasza Kuźnickiego pod tytułem " Z dziejów młynarstwa Radomska i okolic". Katalog ten ukazał się w 2009 roku.
Każdy kto przybył na niedzielną promocję "Zeszytów Radomszczańskich", otrzymał za darmo tę publikację. Jej wydanie zostało wsparte przez liczne instytucje i osoby:
- Starostwo Powiatowe w Radomsku
- Miasto Radomsko
- Firma Archeologiczna "Artefakt" Krzysztof Błaszczyk
- ESBANK Bank Spółdzielczy
- Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku
- Gmina Masłowice
- Gmina Wielgomłyny
- Gmina Żytno
- Krzysztof Maciejewski (poseł na Sejm RP V i VI kadencji).
Dotacje ze strony Miasta Radomska i Starostwa Powiatowego w Radomsku były wynikiem rozstrzygnięcia otwartych konkursów ofert na 2011 rok w ramach realizacji zadania publicznego "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego".