Uczniowie ZSP1 w Radomsku posadzili krokusy. Kwiaty upamiętnią ofiary Holocaustu

Uczniowie ZSP1 w Radomsku posadzili krokusy. Kwiaty upamiętnią ofiary Holocaustu Fot. ZSP 1 w Radomsku

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku zasadzili przed szkołą ponad sto cebulek krokusów. Wczesną wiosną krokusy stworzą barwny dywan i każda osoba wchodząca do szkoły będzie mogła zachwycać się pięknymi kwiatami tych roślin.

Wrażenie estetyczne to jednak nie wszystko. Szkoła włączyła się w projekt „Krokus 2021/2022”. Jest to inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland.

- Żółte krokusy sadzimy w celu upamiętnienia 1,5 mln dzieci narodowości żydowskiej i innych narodowości zamordowanych w czasach Holokaustu - drugiej wojny światowej. Kolor żółty przypomina nam o żółtej gwieździe, którą Żydzi mieli obowiązek nosić w krajach pod rządami nazistów. Kwiaty te przypominają nam o WSZYSTKICH zmarłych dzieciach. Naziści zamordowali setki tysięcy dzieci, ale wiele dzieci przeżyło Holokaust. Obecnie osoby, które przeżyły, są przeważnie dziadkami i babciami. Przekazują swoje opowieści swoim dzieciom i wnukom. Tych opowieści nie wolno zapomnieć. Musimy je opowiadać młodszym pokoleniom. Kiedy z początkiem wiosny kwitną krokusy, pamiętamy o dzieciach, które umarły. Ale te piękne kwiaty przypominają nam także o tym, że nawet po najstraszniejszych wydarzeniach życie zaczyna się na nowo, a my możemy mieć nadzieję, że nadejdą czasy lepsze od tych, które przeminęły. Kwiaty przypominają nam, że wciąż możemy dostrzegać piękno świata i mieć nadzieję na przyszłość. Sadzenie ich wiąże się ze smutkiem, ale również z nadzieją – mówią inicjatorzy akcji w ZSP nr 1 w Radomsku.

200 cebulek krokusów zebrali uczniowie szkoły, a 100 cebulek przekazało Żydowskie Muzeum Galicja.

W sadzenie krokusów zaangażowani byli uczniowie z klasy III LMZP - grupa zdrowotna.

Krokusy zostały w ostatnim czasie posadzone także w innych miejscach wokół szkoły.

Więcej o:
radomsko zsp 1 w radomsku mechanik radomsko szkoła akcja krokusy sadzenie krokusów holocaust
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE