Uczniowie z „Mechanika” na Rajdzie Geodety

Uczniowie z „Mechanika” na Rajdzie Geodety Fot. ZSP nr 1

W dniach 5-7 października grupa uczniów z technikum geodezyjnego oraz innych klas technicznych z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku, uczestniczyła na Rajdzie Geodety. W imprezie wzięło udział 45 uczniów.

Pierwszego dnia zwiedzali Opatów - Podziemną Trasę Turystyczną oraz Muzeum Geodezji i Kartografii. Zwłaszcza to drugie miejsce jest związane z profilem kształcenia przyszłych geodetów. Po południu uczniowie zostali zakwaterowani w szkolnym schronisku młodzieżowym w miejscowości Święta Katarzyna. Wieczorem, podczas integracji młodzież pracowała nad piosenkami, które miała zaprezentować następnego dnia.

W środę z samego rana uczniowie zwiedzili Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Mogli tam obejrzeć pokaz szlifowania kamienia, a także przyjrzeć się z bliska rzadkim okazom drogocennych kruszców, skał, minerałów i brył, z których najbardziej charakterystyczny w okolicy jest krzemień pasiasty. Następnie grupa spotkała się z jednym z najpopularniejszych przewodników świętokrzyskich, autorem książek panem Pawłem Wojtysiem. Zaprowadził on uczniów do budynków klasztoru bernardynek, opowiedział o architekturze i historii tego miejsca. Potem uczniowie oglądali kapliczkę, gdzie przed laty zostawił swój podpis sam Stefan Żeromski, wtedy jeszcze uczeń, dziś znany wszystkim autor "Przedwiośnia", "Syzyfowych prac" czy też "Wiernej rzeki". 2 sierpnia 1882 roku na wewnętrznej ścianie kapliczki podpisali się Stefan Żeromski i jego kolega Jan Stróżecki. Napis, mimo że nieco zniszczony, zachował się do dziś. Potem uczniowie weszli na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po około godzinie zdobyli szczyt Łysica (614 m n.p.m.). Po pamiątkowym wspólnym zdjęciu nadszedł czas na dalszą wędrówkę w kierunku Skały Agaty, Przełęczy Kakonińskiej i kapliczki Świętego Mikołaja. Po drodze oczywiście pan Paweł opowiadał o geografii, historii i legendach świętokrzyskich.

Po południu odbyły się zawody geodezyjno-sprawnościowe. Trzeba było m.in. wykonywać obliczenia, wykazać się szybkością i gibkością, przydał się też duży zasób słownictwa związanego z geodezją. Uczniowie współzawodniczyli w kilkuosobowych grupach, wymieszanych pomiędzy klasami. Wieczorem odbyło się ognisko z kiełbaskami. Śpiew, rozmowy, gorąca herbata dodawały klimatu gdy zrobiło się ciemno.

Ostatniego dnia uczniowie zwiedzili Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Mieści się tam oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Można tam zobaczyć obrazy, rękopisy, a także odtworzony gabinet naszego noblisty. W Oblęgorku nastąpiło rozstrzygnięcie wyników współzawodnictwa. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek, a najlepsi specjalnie zaprojektowane koszulki geodety, albumy krajoznawcze, tomiki poezji i przewodniki.

Rajd Geodety to już cykliczna impreza organizowana przez nauczycieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Po raz pierwszy odbył się w 2015 roku. Młodzież skupiona wokół zawodu technik geodeta wyjeżdża na tę imprezę w celu integracji, przełamywania barier pomiędzy różnymi rocznikami oraz poszerzania wiadomości przedmiotowych. Jest to też świetna trzydniowa odskocznia od lekcji odbywających się w szkole. W 2021 roku w rajdzie wzięła udział rekordowa liczba uczniów, bo aż 45. Nauczyciele organizujący rajd widzą dużą potrzebę angażowania się w takie działania.

info: Paweł Dudek, ZSP nr 1 

Więcej o:
mechanik radomsko zsp nr 1 radomsko rajd geodety geodeta mechanik
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE