Uczniowie z klas I-III wracają do szkół po feriach. Jakie wytyczne będą w nich obowiązywać?

Uczniowie z klas I-III wracają do szkół po feriach. Jakie wytyczne będą w nich obowiązywać?

Informację o powrocie uczniów najmłodszych klas do szkół potwierdził na dzisiejszej (11 stycznia) konferencji prasowej minister edukacji Przemysław Czarnek. Kilka godzin wcześniej rozpoczęły się natomiast testy przesiewowe dla nauczycieli.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że decyzja została podjęta po przeanalizowaniu zarówno ryzyka związanego ze wznowieniem stacjonarnej edukacji, jak i kosztów edukacyjnych i społecznych, które pociąga za sobą kontynuowanie zdalnej edukacji dla najmłodszych. Jak mówi, jest to pierwszy „nieśmiały krok” w znoszeniu obostrzeń, na który może sobie w tej chwili pozwolić rząd.

W ramach przygotowań do powrotu szkół do stacjonarnej pracy w całym kraju rozpoczęły się dzisiaj testy przesiewowe dla nauczycieli klas I-III i pracowników administracji. Są całkowicie bezpłatne i dobrowolne, a zakończyć się mają jeszcze przed 18 stycznia. W Radomsku wykonuje się je w specjalnym punkcie w okolicach Szpitala Powiatowego. Nauczyciele będą mogli ponadto zaszczepić się już po 15 stycznia - wspólnie z seniorami znajdują się oni bowiem w grupie pierwszej. 

Czytaj więcej: Ruszyły testy przesiewowe dla nauczycieli

Na rządowych stronach już kilka dni temu opublikowane zostały wytyczne dla szkół, w dużej mierze podobne do tych z września ubiegłego roku. Do szkoły nie mogą przychodzić uczniowie chorzy lub pozostający na kwarantannie, ponadto muszą oni regularnie dezynfekować ręce oraz zasłaniać usta i nos w miejscach wspólnych.

Dyrektor powinien również zadbać o takie zaplanowanie pracy szkoły, aby umożliwić zachowanie odpowiedniego dystansu między uczniami. Każda klasa ma również zostać przyporządkowana do konkretnej sali, a opiekę nad nimi ma sprawować tylko jeden nauczyciel (o ile to możliwe, nie powinni oni prowadzić zajęć w innych grupach). Sale mają być regularnie wietrzone, a wszelki sprzęt sportowy i dydaktyczny - regularnie dezynfekowany. Jeśli nie jest to absolutnie konieczne, na terenie szkoły nie mogą również przebywać osoby trzecie. 

Wszystkie wytyczne znajdują się w pliku poniżej.

Więcej o:
szkoła uczniowie dzieci powrót do szkół pandemia koronawirus COVID-19 lockdown zamknięcie szkół edukacja zdalna

Załączniki

wytyczne_mein-mz_i_gis_dla_klas_i-iii_szkol_podstawowych-2.pdf

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE