Gdyby Krzysztof Kamil Baczyński żył, obchodziłby dziś swoje setne urodziny. Ponieważ szkoły są zamknięte, młodzież z II LO w Radomsku (noszącego imię tego wybitnego poety) postanowiła uczcić tę wyjątkową rocznicę w internecie.
- Dzisiejszy dzień dla naszego liceum jest bardzo, ale to bardzo ważny. Dokładnie w tym roku mija 40 lat odkąd Krzysztof Kamil Baczyński został wybrany na patrona II LO. Co więcej, właśnie dzisiaj, 22 stycznia, poeta obchodziłby swoje setne urodziny - mówi Zuzanna Mazur, przewodnicząca samorządu uczniowkiego.
W świętowanie setnej rocznicy urodzin K. K. Baczyńskiego włączyli się także nauczyciele: na profilu II LO na Facebooku pojawił się film, na którym recytują oni wiersz „Byłeś jak wielkie, stare drzewo, narodzie mój...”. Jest to początek akcji „Pejzaż poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego — muzyką i słowem malowane…”, w ramach którego najsłynniejsze wiersze warszawskiego poety recytować będą nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły.
K. K. Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 r. w Warszawie. II Wojna Światowa zaskoczyła go, gdy miał ledwie 18 lat. Baczyński w czasie wojny nie tylko zajmował się pisaniem poezji, ale i aktywnie walczył z okupantem w harcerskich batalionach „Zośka” i „Parasol”. Zginął w Powstaniu Warszawskim mając zaledwie 23 lata. Pomimo że tworzył tylko kilka lat, to dziś uznawany jest za jednego z najważniejszych peotów pokolenia Kolumbów.
Jego imię zostało nadane II Liceum Ogólnokształcącemu w 1981 r. Cztery lata później w szkole otwarto Izbę Pamięći i odsłonięto tablicę pamiątkową, a od 2005 r. znajduje się w niej monument Baczyńskiego według projektu Mariusza Maciąga.