Uczniowie z I LO w Radomsku na Sejmie Dzieci i Młodzieży

Uczniowie z I LO w Radomsku na Sejmie Dzieci i Młodzieży Fot. I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku

Uczniowie I LO w Radomsku, Nikola Bus i Paweł Dróżdż, zostali laureatami XXVII edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tegoroczny młodzieżowy parlament był jednak inny niż poprzednie – ze względu na pandemię w Warszawie nie odbyła się stacjonarna sesja w sali plenarnej przy ul. Wiejskiej.

Temat tegorocznej sesji SdiM brzmiał: „Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego - w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia”. Uczestnicy mogli stworzyć pracę w jednej z trzech kategorii: plastycznej, pisemnej oraz multimedialnej. W konkursie wzięło udział 361 dwuosobowych zespołów.

Uczniowie z I LO podzielili realizację swojego projektu na trzy części. Na początku zebrali jak najwięcej informacji o prymasie Stefanie Wyszyńskim, aby móc użyć ich w późniejszej części projektu. Następnie przeprowadzili szereg wywiadów z osobami związanymi z postacią Wyszyńskiego, a także lokalnymi politykami i działaczami kulturalnymi (m.in. prezydentem Jarosławem Ferencem, posłanką Anną Milczanowską czy dyrektorką Muzeum Regionalnego Małgorzatą Borek). Zwieńczeniem ich prac był krótki film dokumentalny – obejrzeć go można na platformie YouTube.

- Celem spotkań było szukanie drogowskazów kardynała we współczesnym świecie. Dodatkowo przeprowadzono sondaż na ulicach miast z przedstawicielami różnych grup wiekowych, aby sprawdzić, na ile przesłanie kardynała jest realizowane obecnie – czytamy na stronie I LO w Radomsku.

Opiekunami drużyny z I LO były pani Bożena Ujma oraz pani Małgorzata Machaj.

Sejm Dzieci i Młodzieży to inicjatywa prowadzona przez kancelarię Sejmu od ponad 25 lat. Co roku 460 młodzieżowych posłów zasiada w ławach przy ul. Wiejskiej, aby wcielić się w rolę parlamentarzystów. Konkurs współorganizuje Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Więcej o:
sdim sejm dzieci i młodzieży I LO liceum szkoła średnia konkurs stefan wyszyński
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE