Uczniowie z gminy Dobryszyce wzięli udział w akcji ,,Żonkile-łączy nas pamięć’’

Uczniowie z gminy Dobryszyce wzięli udział w akcji ,,Żonkile-łączy nas pamięć’’ Fot. ZSP Dobryszyce

Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobryszycach i Szkoły Podstawowej w Bloku Dobryszyce po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim z 19 kwietnia 1943 roku.

Uczniowie poznali historię największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Na podstawie materiałów edukacyjnych udostępnionych przez organizatora – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – zostali zapoznani z genezą i przebiegiem powstania w getcie warszawskim.

Młodzież, analizując zaprezentowaną animację, określała emocje towarzyszące postaciom występującym w filmowej opowieści. Taka forma przekazu umożliwiła lepsze zrozumienie potrzeb innych osób oraz służyła rozwijaniu postaw współczucia i solidarności.

W ramach akcji uczniowie wykonali żółte żonkile, które są symbolem naszej pamięci o walczących i cywilach, bohaterach powstańczego zrywu z 1943 roku.

Podjęta inicjatywa podkreśla siłę wspólnego działania, wagę empatii i potrzebę prowadzenia dialogu, który buduje mosty między ludźmi. Organizatorem wydarzenia była Łucja Przerada.

Więcej o:
powstanie powstanie getto dobryszyce
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE