Uczniowie z Dobryszyc uczcili 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Uczniowie z Dobryszyc uczcili 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Fot. ZSP w Dobryszycach

13 grudnia 1981 roku Polska doświadczyła jednego z najtrudniejszych okresów w powojennej historii. W wyniku decyzji władz komunistycznych wprowadzono stan wojenny, by stłumić polskie dążenie do wolności. W hołdzie ofiarom tamtych dramatycznych wydarzeń, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobryszycach zaangażowali się w kampanię społeczną Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, objętą Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Uczniowie klasy szóstej przedstawili najważniejszych wydarzenia z grudnia 1981 roku. Wspominano tych wszystkich, którzy sprzeciwili się komunistycznej władzy, walcząc przeciwko zniewoleniu narodu. Wielu z nich za odwagę i determinację w obronie suwerenności Polski zapłaciło najwyższą cenę. Dzięki ich ofiarności i nieugiętej postawie, dziś żyjemy w wolnym kraju.

13 grudnia o godzinie 19.30 uczniowie zapalili świece w oknach swoich domów oraz wirtualne na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. To gest pamięci, który symbolizuje upamiętnienie tamtych tragicznych dni i ofiar stanu wojennego.

Podjęta inicjatywa to cenna lekcja dla młodzieży. Uczy, jak ważna jest wolność oraz jak wielką cenę trzeba było zapłacić, aby ją odzyskać.

Przedsięwzięcie zorganizowała-Łucja Przerada.

Więcej o:
powiat radomszczański dobryszyce szkoła dobryszyce stan wojenny świecie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE