Uczniowie z „9-tki” na otwartej lekcji informatyki w Elektryku

Uczniowie z „9-tki” na otwartej lekcji informatyki w Elektryku Fot. ZSE-E w Radomsku

Czy Internet jest bezpieczny? Jak poradzić sobie z obraźliwymi uwagami na swój temat? Kiedy odpuścić? Co można zrobić, gdy ktoś nas hejtuje?. Na te i inne pytania odpowiedzi poszukiwali uczniowie klasy 3a i 6b z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Radomsku podczas lekcji informatyki w Elektryku. I znaleźli. W rolę ekspertów wcielili się młodzi programiści z klasy 2l.

Tradycją w ZSE-E są otwarte lekcje dla młodszych kolegów ze szkół podstawowych w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W tegorocznej odsłonie tego informatycznego przedsięwzięcia wzięli udział uczniowie z radomszczańskiej PSP nr 9, dla których młodzi programiści przeprowadzili zajęcia z bezpieczeństwa w sieci oraz programowania.

Trzecioklasiści  brali udział w dwugodzinnych warsztatach, podczas których poruszano problemy związane z zagrożeniami w Internecie, hejtem, akceptacją swojego wizerunku. Uczestniczyli w warsztatach z kodowania, zapisywali proste polecenia w wizualnych językach programowania, tworzyli polecenia, pokonywali przeszkody w symulowanym świecie Minecrafta. Na koniec otrzymali specjalne certyfikaty.

- Zajęcia były super. Programowaliśmy ludzika, by doszedł do celu. Obejrzeliśmy cztery filmy o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Bardzo fajnie pracowało się na tak szybkich komputerach - mówi Olek z klasy 3a.

Z kolei szóstoklasiści oprócz dyskusji na temat zagrożeń w sieci, wzięli udział w lekcji programowania w scratch’u  z wykorzystaniem sztucznej inteligencji śledzącej ruchy twarzy. Kolejnym programistycznym warsztatem było utworzenie własnej strony internetowej, co uczniowie Elektryka robią na co dzień.

- Przygotowanie takich zajęć nie jest proste.  Uczniowie podzielili się pracą nad organizacją i każdy miał konkretne zadanie. Przygotowywaliśmy się cały tydzień, wybieraliśmy interesujące tematy, zastanawialiśmy się, jak przeprowadzić ciekawe warsztaty, jak dostosować do wieku poszczególne zagadnienia. Moi wychowankowie mieli okazję znaleźć się dziś po drugiej stronie i popracować jako nauczyciele. Obserwując reakcję wszystkich uczniów myślę, że obie strony sobie świetnie poradziły - mówi Agnieszka Orłowska, nauczycielka informatyki i wychowawczyni klasy 2l.

- Myślę, że zajęcia wbrew naszym obawom wyszły świetnie. Wiadomo, że z dzieciakami pracuje się zupełnie inaczej, ale daliśmy radę. Na pewno dużą rolę odegrały cukierki, które rozdawaliśmy podczas quizów. Tematyka, którą poruszyliśmy jest bardzo ważna, szczególnie w ich wieku, kiedy zaczynają poznawać różne sfery Internetu - komentuje Wiktoria Kempa z klasy 2l.

- Internet jest bardzo ważny, ja jestem dość często w Internecie i chciałabym, żeby było tam bezpiecznie, żeby wszyscy byli dla siebie mili - trafnie podsumowała Dzień Bezpiecznego Internetu Helena z klasy 6b.

Więcej o:
psp nr 9 dziewiątka zse-e elektryk dzień bezpiecznego internetu
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE