Uczniowie szkoły w Dziepółci uczestniczyli w włókienniczej przygodzie

Uczniowie szkoły w Dziepółci uczestniczyli w włókienniczej przygodzie Fot. UG Radomsko

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Dziepółci, jako jedna z 26 szkół z terenu województwa łódzkiego wzięła udział w zajęciach edukacyjnych „Włókiennicza przygoda”, realizowanych w ramach projektu „Popularyzacja wiedzy włókienniczej jako sposób kształtowania postaw proekologicznych u dzieci”.

Dzięki zajęciom uczniowie klasy III mogli dotknąć włókien bawełny na gałązce bawełnicy, surowego lnu wydobytego z łodygi czy kokonu jedwabnika. Próbowali także zerwać przędzę bawełnianą i poliestrową.

Zajęcia prowadzili pracownicy naukowi Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego.

- Naszym celem było pokazanie dzieciom jak fascynujący jest świat materiałów włókienniczych. Uczniowie zapoznali się m.in. z różnorodnością odczuć dotykowych wywołanych przez tkaniny i dzianiny, mogli poczuć się detektywami i odróżnić tkaninę od dzianiny – mówi Joanna Lewandowska z Łódzkiego Instytutu Technologicznego.

Podczas zajęć uczniowie poznali także zasady prawidłowego użytkowania i odpowiedniej pielęgnacji produktów włókienniczych, czyli czyszczenia, prania, suszenia czy prasowania. Przekazana została im również wiedza na temat pozbywania się odzieży i tekstyliów domowych po zakończeniu ich użytkowania.

- Cieszę się bardzo, że w naszej szkole gościli pracownicy naukowi. Dla naszej szkoły to ogromne wyróżnienie. Dzięki wiedzy, którą w bardzo przystępny sposób przekazali naszym uczniom pracownicy naukowi, dziewczynki i chłopcy poszerzyli swoją wiedzę na temat tekstyliów i ich znaczenia dla środowiska – zauważa Anna Sobieraj, dyrektor PSP w Dziepółci.

W zajęciach zostały wykorzystane pomoce dydaktyczne opracowane i przygotowane przez zespół Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkim Instytucie Technologicznym. Pomoce te to przede wszystkim książka „Pan Niteczka i włókiennicza przygoda” zawierająca podstawową wiedzę dotyczącą włókiennictwa i ekologii do samodzielnego uzupełnienia próbkami materiałów włókienniczych. Każdy uczeń biorący udział w zajęciach otrzymał ją na własność.

Projekt, w którym udział wzięła PSP w Dziepółci został dofinansowany przez MEiN w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Organizatorem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny.

Więcej o:
powiat radomszczański gmina radomsko dziepółć szkoła dziepółć warsztaty włókiennicze sieć badawcza łukasiewicz projekt
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE