Uczniowie Elektryka przepraszają i apelują: nie wrzucajcie do sieci nagrań ze swoich e-lekcji!

Uczniowie Elektryka przepraszają i apelują: nie wrzucajcie do sieci nagrań ze swoich e-lekcji! Fot. YouTube

- Klasa 2bG przeprasza wszystkich nauczycieli, którzy zostali pokrzywdzeni poprzez udostępnione filmiki – piszą uczniowie radomszczańskiego Elektryka. I apelują: nie rozpowszechniajcie w internecie nagrań z waszych e-lekcji.

Kilka tygodni temu grupa uczniów ZSE-E w Radomsku, wrzuciła do sieci nagrania ze swoich e-lekcji. Sprawą zainteresowali się uwiecznieni na filmach nauczyciele – bo choć samo nagrywanie prowadzących zajęcia nie jest zakazane, to upowszechnianie tych nagrań bez ich zgody stanowi przestępstwo. Warto też pamiętać, że podczas prowadzenia zajęć nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym, więc wszelkie skierowane wobec niego groźby lub wyzwiska są karalne. A osoby, które ukończyły się 17 lat, odpowiadają za swoje czyny tak, jak osoby pełnoletnie.

Film z przeprosinami został udostępniony dziś (13 listopada) na Facebooku i YouTubie Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych. Uczniowie przepraszają w nim za swoje zachowanie oraz tłumaczą, dlaczego hejt na nauczycieli jest przestępstwem.

- Każdy z nas wolałby być w szkole, na normalnej lekcji, niż męczyć oczy światłem monitora przez połowę dnia. Niestety, zapominamy o drugiej stronie, która również musi męczyć się przed komputerem – tłumaczy młodzież.

Uczniowie apelują, aby nie utrudniać pracy nauczycielom prowadzącym lekcje. Jak mówią, wielu z nich to ludzie, którzy nie mają zbyt wielkiego doświadczenia w pracy z komputerami, a wyzwaniem dla nich jest choćby samo rozpoczęcie zajęć. Przez prowadzenie tzw. rajdów (wchodzeniem na e-lekcję osób trzecich, które zakłócają jej przebieg) czy upublicznianie ich wypowiedzi mogą oni stracić zapał do dalszej pracy.

- Prowadzenie lekcji z uczniami, którzy mogą robić tak naprawdę wszystko, nie jest łatwe. Nagrywanie rajdów na e-lekcje, dawanie innym dostępu do waszych lekcji online w celu pośmiania się, uwiecznianie pomyłek czy zbędnych komentarzy z pewnością nas bawi. Ale czy pomyśleliście, co może czuć nauczyciel? – mówią młodzi ludzie. Zauważają także, że przeszkadzając na lekcjach, uczniowie szkodzą tak naprawdę tylko sobie:

- Uczymy się dla siebie i naszej przyszłości – mówią.

- To, co zrobiliśmy, można nazwać tylko głupotą – kończą swój film autorzy filmiku. Obiecują poprawę i sumienną pracę na lekcjach.

Więcej o:
elektryk zse-e radomsko szkoła technikum młodzież e-lekcje zdalne nauczanie pandemia COVID-19
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE