Uczniowie Ekonomika na stażu w Niemczech

26 października 2013 r. zakończył się staż w Niemczech, jaki w ramach projektu Leonardo da Vinci „Drogi Europy ścieżką do sukcesu” odbyły uczennice Ekonomika.

26 października 2013 r. zakończył się staż w Niemczech, jaki w ramach projektu Leonardo da Vinci „Drogi Europy ścieżką do sukcesu” odbyły uczennice klas trzecich  Technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku.

fot. ZSEOpiekę nad uczestniczkami praktyk sprawowały: Monika Pawłowska – koordynator projektu, nauczyciel języka niemieckiego, Joanna Handydraj, nauczyciel przedmiotów zawodowych i Bożena Kostrzewa, nauczyciel języka angielskiego.

Młodzież odbyła 2-tygodniowe praktyki w niemieckich supermarketach „Rewe” i „Netto” oraz tygodniowe zawodowe szkolenie praktyczne w dziedzinie informatyki ekonomicznej w centrum kształcenia technicznego i doradztwa zawodowego „Robotron” w Lipsku. Ich celem było zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu działalności przedsiębiorstw handlowych, doskonalenie znajomości języka niemieckiego oraz uzyskanie certyfikatu Europass Mobility w celu uznawalności kwalifikacji i kompetencji na europejskim rynku pracy. Projekt sfinansowany został ze środków zdobytych z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Pobyt uczennic w Niemczech to jednak nie tylko praca i nauka. Uczestniczki projektu atrakcyjnie spędzały czas wolny. W ciągu trzech tygodni praktyk zwiedziły Lipsk z jego zabytkami (Kościół św. Tomasza, kościół św. Mikołaja, Pomnik Bitwy Narodów) i atrakcjami (wycieczka do ogrodu zoologicznego), podziwiały piękno saksońskiego Drezna, a także spędziły weekend w Berlinie. W stolicy Niemiec miały okazję oglądać najwspanialsze i najpopularniejsze obiekty, takie jak Brama Brandenburska, Reichstag, Fernsehturm czy Berliner Dom, zwiedziły także Muzeum Techniki, Nowe Muzeum z imponującymi eksponatami sztuki egipskiej (m.in. popiersiem egipskiej królowej Nefretete z 1340 r. p.n.e.) i zbiorami archeologicznymi z czasów prehistorycznych, starożytnych i wczesnego średniowiecza oraz świetnie bawiły się podczas oglądania figur woskowych w słynnym gabinecie Madame Tussaud.

Tuż po powrocie uczennice podzieliły się z nami swoimi pierwszymi wrażeniami. - Największe wrażenie zrobił na mnie pobyt w Berlinie, gdzie po raz pierwszy jechałam metrem. Swoje zwiedzanie rozpoczęłyśmy wizytą w muzeum Madame Tussaud. Jest to miejsce, w którym znajduje się mnóstwo przeróżnych figur wykonanych w całości z wosku. Można tam „spotkać” polityków, np. Baracka Obamę, czy Angelę Merkel, sportowców np. Masut Ozil,  znane gwiazdy filmowe np. Angelinę Jolie - Paulina Górna, klasa III b.

- Ogromnym plusem takiego wyjazdu jest możliwość spotkania ciekawych ludzi i nabycie umiejętności i doświadczenia, które na pewno przydadzą się w życiu. Zarówno w ośrodku, w którym mieszkałyśmy, jak i w miejscach praktyk, poznałyśmy wiele osób z różnych krajów europejskich. Czas mijał szybko, ale to, co najważniejsze, czyli wspomnienia z tych tygodni zostaną na zawsze.
- Aneta Sadowa, klasa III a.

- Jednym z najfajniejszych dni naszego pobytu w Lipsku był dzień w ZOO. Po otrzymaniu mapek poszłyśmy śladami swoich własnych zainteresowań. To tutaj znajduje się największy kompleks lasów tropikalnych na terenie całej Europy w postaci hali przykrytej szklaną kopułą, gdzie temperatura sięga 28 stopni Celsjusza, a wilgotność 70%. Miałyśmy również możliwość wejścia do jaskini, skąd podglądałyśmy kąpiel słoni
- Wioleta Urbańska, klasa IIIb

Więcej o:
niemcy berlin staż młodzież uczniowie ekonomik zespół szkół ekonomicznych w radomsku zse
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE