Uczennica z I LO wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu „Najlepszy Polski Mówca”

Uczennica z I LO wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu „Najlepszy Polski Mówca” Fot. Klub Myśli Prospołecznej

Julia Jasek, uczennica z klasy maturalnej w I LO w Radomsku, zdobyła wyróżnienie w styczniowej edycji ogólnopolskiego konkursu „Najlepszy Polski Mówca”. Rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku i potrwa aż do sierpnia. Zadaniem uczestników jest przygotowanie dwuminutowego wystąpienia na wybrany przez jury temat - co miesiąc inny. W styczniu brzmiał on: „Jest karnawał, porozmawiajmy zatem o disco-polo. Dlaczego ten gatunek muzyki budzi tak wielkie emocje?”.

Turniej odbył się online i był transmitowany na żywo na Facebooku. Przemówienie Julii obejrzeć można poniżej (od 41:35). Maturzystka z I LO postawiła w nim na akcenty humorystyczne – całe napisane było wierszem i przedstawiało historie kilku ludzi z kompletnie innych warstw społecznych, których łączyło tylko jedno: słuchanie disco-polo.

- Jestem tegoroczną maturzystką. Czy byliby państwo zdziwieni takim oto tematem: „Słuszność idei światopoglądowych młodego romantyka ukazane w powieści epistolarnej »Cierpienia Młodego Wertera« Johana Wolfganga Goethego ukazane w twórczości disco-polo”? Budzi emocje, prawda? (śpiewa) „Jaki piękny świat, jaki piękny świat, gdy się ma dwadzieścia lat” – kończy swoje przemówienie Julia Jasek.

- Patrzyliśmy na ciebie i uśmiechaliśmy się przez mniej więcej dwie pierwsze i ostatnie minuty twojego wystąpienia, więc udało ci się osiągnąć świetny efekt humorystyczny. Sam pomysł, żeby zrymować przemówienie, był naprawdę fajny – ocenił Piotr Talik, jeden z jurorów konkursu.

- Odniosłem jednak wrażenie, że tych rymów było trochę za dużo. Coś jak błyskawicznie wyrecytowany wiersz o mocnym krasomówczym zabarwieniu, a nie przemówienie sensu stricte z takim rymowanym zacięciem – dodał.

Ostatecznie Julia zdobyła w konkursie wyróżnienie, natomiast pierwsze miejsce zajęła Ania Koczyk.

Więcej o:
julia jasek I LO szkoła liceum konkurs retoryka najlepszy polski mówca młodzież turniej
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE