Uczcili pamięć ofiar II Wojny Światowej

Uczcili pamięć ofiar II Wojny Światowej Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku, UM w Radomsku

75 lat temu w Europie zakończyła się II Wojna Światowa. Pamięć milionów jej ofiar uczciły w piątek 8 maja 2020 r. władze Radomska i powiatu radomszczańskiego.

Kwiaty pod Pomnikiem - Grobem Nieznanego Żołnierza w Radomsku złożyli prezydent Radomska Jarosław Ferenc, sekretarz miasta Kamila Malinowska-Sztangreciak a także starosta Beata Pokora i przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Zygma.

Akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy został podpisany w nocy, 7 maja 1945 roku, w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych w Europie w Reims. Dokument wszedł w życie 8 maja. Dzień ten uznaje się za zakończenie II wojny światowej w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie (Japonia skapitulowała dopiero 2 września 1945 r.).

II wojna światowa była najkrwawszym konfliktem zbrojnym w historii. Pochłonęła ponad 50 mln ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich (około 17 proc. mieszkańców II RP).

Więcej o:
radomsko ii wojna światowa rocznica obchody radomsko zakończenie ii wojny światowej
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE