U naszych sąsiadów: Ewa i jabłko na muralu w Bełchatowie

U naszych sąsiadów: Ewa i jabłko na muralu w Bełchatowie Fot. UM Bełchatów

Logo miasta z historią jabłka w tle – to temat muralu, który powstaje przy ul. Bawełnianej 15 w Bełchatowie. Wspomniana kamienica jest jedną z dziesięciu historycznych budynków, które odnawiane są w centrum Bełchatowa. Zgodnie z planem rewitalizacja Kamienic Tkaczy powinna zakończyć się w drugiej połowie lipca.

Prace związane z modernizacją kamienic przy ulicach Pabianickiej, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Lecha i Marii Kaczyńskich i Bawełnianej, a także na placu Narutowicza i Placu Wolności są już na końcówce. Dziesięć budynków w centrum miasta utrzymanych będzie w odcieniach szarości – mowa o ścianach, dachach i parapetach zewnętrznych. Kilka elewacji ozdobionych ma jednak zostać kolorowymi muralami. Pierwszy obraz już powstaje. Na jednej ze ścian kamienicy przy ul. Bawełnianej 15 pojawi się symbol naszego miasta – jabłko.

Autorem murala jest Tomasz Pieczara, laureat Nagrody Prezydenta Miasta Bełchatowa w dziedzinie kultury z 2016 roku.

- Cieszę się, że mogę włączyć się w ten projekt. Jeszcze nie tak dawno murale i graffiti postrzegane były jako forma wandalizmu, teraz są one doceniane i uznawane za jedną z ważniejszych artystycznych form wyrazu. W swojej pracy chciałem pokazać nie tylko symbol Bełchatowa, ale także historię z nim związaną. Wszyscy kojarzymy jabłko z rajem i Ewą w roli głównej. Już za kilka dni oczom bełchatowian ukaże się więc Ewa zrywająca jabłko, tylko czy to na pewno jest Ewa? - mówi Tomasz Pieczara.

Tomasz Pieczara dodaje, że dopisał własną puentę do biblijnej opowieści, ale jej sens każdy mieszkaniec będzie musiał odkryć sam.

Jak podkreśla prezydent Mariola Czechowska, planowane murale mają nawiązywać do bogatej historii miasta.

– To ważne, by na każdym kroku podkreślać wyjątkowość Bełchatowa i osiągnięcia naszych mieszkańców. Mamy w planach kolejne murale, ale na razie nie chcę zdradzać, gdzie powstaną i jaka będzie ich tematyka. Niech to będzie niespodzianka dla naszych mieszkańców – mówi prezydent Czechowska.

Warto podkreślić, że wykonanie murali nic miasto nie kosztuje.

Rewitalizacja dziesięciu kamienic jest mocno zaawansowana. Aktualnie kończone są prace na klatkach schodowych budynków, w najbliższych dniach wykonywane będą fragmenty elewacji przy Pabianickiej 33 oraz Placu Wolności 21. Wykonawca kończy już roboty związane z instalacją elektryczną wewnątrz i na zewnątrz budynków, montowane są właśnie domofony. Trwają prace przy chodnikach i ogrodzeniach, w najbliższym czasie rozpocznie się montaż cokołów przy budynkach, które wykończone zostaną tynkiem żywicznym.

Ze względu na epidemię koronawirusa prace przy rewitalizacji Kamienic Tkaczy przez miesiąc były wstrzymane. W związku z tym termin ich realizacji wydłużony został do końca lipca. Całkowity koszt projektu to blisko 6,3 mln złotych, z czego ponad 3,7 mln zł to dotacja unijna. Należy także zaznaczyć, że inwestycja jest także dofinansowana ze środków Gminy Kleszczów w wysokości ponad 669 tys. zł.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów mural bełchatów
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE