Trzyprocentowy wzrost subwencji nie pokryje wydatków na oświatę

Trzyprocentowy wzrost subwencji nie pokryje wydatków na oświatę Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Finanse powiatowej edukacji były głównym tematem Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Powiatu Radomszczańskiego.

Radni z tej komisji obradowali w trybie zdalnym we wtorek 1 grudnia. Analizowali i pozytywnie zaopiniowali projekt budżetu Powiatu Radomszczańskiego na rok 2021 w działach: turystyka, oświata i wychowanie, edukacyjna opieka wychowawcza, kultura i ochrona dziedzictwa narodowego oraz kultura fizyczna i sport.

Ze wstępnych informacji wynika, że w przyszłym roku szacunkowa wysokość subwencji oświatowej przekazywanej z budżetu centralnego na utrzymanie powiatowej edukacji ma wynieść 49 732 480 zł.

Oprócz wydatków na bieżące utrzymanie szkół zaplanowano inwestycję – gruntowną modernizację szatni w II LO w Radomsku (250 tys. zł).

1 171 654 zł – to wartość projektów unijnych, które w 2021 roku mają być realizowane przez szkoły prowadzone przez powiat. W budżecie ujęto też program „Rehabilitacja 25plus” (158 000 zł) oraz program „Za życiem” (281 100 zł)

- Trzyprocentowy wzrost subwencji z budżetu państwa, planowanej na 2021 rok, nie pozwoli pokryć wydatków ponoszonych przez powiat na prowadzenie placówek oświatowych. W tym roku spodziewany deficyt w finansowaniu edukacji, wstępnie planowany na 9 milionów złotych, będzie o 50 procent niższy. Należy się spodziewać, że w 2021 roku także czeka nas kilkumilionowy deficyt, który powiat będzie musiał pokryć z własnego budżetu - wyjaśnia wicestarosta, Jakub Jędrzejczak.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański komisja edukacji rada powiatu radomszczańskiego subwencja
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE