Trzy najczęstsze błędy przy termomodernizacji

Trzy najczęstsze błędy przy termomodernizacji

Przy termomodernizacji łatwo popełnić błędy, które znacznie komplikują inwestycję i zwiększają jej koszty. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.

  1. Rozpoczęcie prac bez planu i projektu
  2. Listwy elewacyjne – nieprawidłowy wybór
  3. Nieprawidłowe zabezpieczenie ocieplenia

Na termomodernizację domu warto zdecydować się z różnych względów. Najważniejsze to z całą pewnością poprawienie wizualnych walorów budynku, zmniejszenie zanieczyszczeń generowanych podczas produkcji energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń oraz, co dla wielu z nas na pewno okazuje się najistotniejsze, ograniczenie związanych z tym kosztów. By jednak osiągnąć zamierzone efekty, należy starannie przygotować się do inwestycji. To zadanie na pewno okaże się dużo łatwiejsze, jeśli poznamy najczęściej popełniane przy tej okazji błędy.

 

Rozpoczęcie prac bez planu i projektu

Wielu inwestorów – zwłaszcza tych, którzy do przeprowadzenia prac decydują się nie angażować specjalistów – jest zdania, że termomodernizacja budynku nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym. W ich opinii wystarczy wyposażyć się w materiał izolujący, kątowniki, kleje, siatki oraz resztę niezbędnych akcesoriów, a następnie równomierne obłożyć nimi ściany domu zgodnie z regułami danego systemu. Rzeczywistość okazuje się jednak dużo bardziej skomplikowana, a podczas prac czekają na nich niemiłe niespodzianki. By takich problemów uniknąć, rozpoczęcie termomodernizacji warto zacząć od wykonania specjalistycznego projektu.

 

Listwy elewacyjne – nieprawidłowy wybór

Inny błąd, pośrednio wynikający z tego, który opisaliśmy w poprzednim akapicie, to dobór niewłaściwego materiału izolacyjnego oraz dodatków takich listy elewacyjne. Bardzo ważne jest, by poszczególne elementy wykorzystane podczas termomodernizacji budynku były dopasowane do siebie nawzajem oraz dobrane pod kątem osiągnięcia zamierzonego efektu. Nie bez znaczenia jest także to, by były one dostosowane do warunków, na jakie będzie wyeksponowany – chodzi przede wszystkim o wilgoć oraz szkodliwy wpływ promieni słonecznych.

 

Nieprawidłowe zabezpieczenie ocieplenia

Na trwałość efektów naszej pracy jakość ma nie tylko dobór materiałów oraz elementów takich jak profile elewacyjne, ale też to, w jaki sposób zabezpieczymy je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Chodzi zarówno o uszkodzenia mechaniczne, jak i te, które są wynikiem wystawienia na promieniowanie ultrafioletowe lub deszcz. Dobór odpowiednich rozwiązań chroniących odnowioną elewację należy powierzyć specjaliście – bez odpowiedniej wiedzy łatwo popełnić błędy, narażając się na dodatkowe wydatki oraz inne problemy.

Więcej o:
docieplenia radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE