Trwa strajk nauczycieli. Czy egzaminy się odbędą?

Trwa strajk nauczycieli. Czy egzaminy się odbędą?

Dziś w całej Polsce rozpoczął się strajk nauczycieli. Około 80 proc. pracowników szkół i przedszkoli bierze udział w proteście. Strajk jest bezterminowy, a w tym tygodniu mają się odbyć egzaminy gimnazjalne. Między innymi w tej sprawie zwołane zostało 8 kwietnia spotkanie w magistracie naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury z dyrektorami szkół. Co udało się ustalić? Czy egzaminy się odbędą?

Termin protestu nauczycieli zbiegł się z zaplanowanymi egzaminami. 10, 11 i 12 kwietnia mają się odbyć egzaminy gimnazjalne, natomiast 15, 16 i 17 kwietnia egzaminy ósmoklasistów. Między innymi tego czy uda się skompletować skład komisji egzaminacyjnych dotyczyły rozmowy, jakie prowadzili dyrektorzy szkół z naczelnik Małgorzatą Krupską.

W ostateczności udało się porozumieć i ustalono „awaryjne” składy komisji. A dlatego awaryjne, ponieważ w przypadku porozumienia i powrotu nauczycieli do pracy, zwołane dziś komisje zostaną odwołane i egzaminy odbędą się w oparciu o komisje poprzednio przez dyrektorów powołane.

Nowe składy komisji są „różnorodne”. W razie takiej potrzeby pomogą pracownicy instytucji kultury i urzędów. Wszyscy, którzy mają wykształcenie do pracy z dziećmi.

- Udało się nam skompletować członków komisji na wszystkie trzy dni egzaminów gimnazjalnych. Także pragnę uspokoić zarówno rodziców i dzieci, egzaminy się odbędą. Komisje są różnorodne. Również pomagają nam w tym instytucje kultury. Nawet pracownicy z urzędu miasta, którzy mają kwalifikacje pedagogiczne zostaną oddelegowani
- mówiła Małgorzata Krupska, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury.

Co do egzaminów ósmoklasistów – temat został odroczony na późniejszy termin. Małgorzata Krupska wyraziła nadzieję, że nie będzie potrzeby zwoływania kolejnego spotkania z dyrektorami oraz że uda się stronie rządowej zawrzeć zadowalające dla nauczycieli porozumienie.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem skład komisji podczas egzaminu pełni jedna osoba na grupę uczniów liczącą 25 osób. Liczba ta została zwiększona, wcześniej było 20 uczniów przy również jednoosobowym składzie komisji.

Więcej o:
strajk nauczycieli 2019 protest znp radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE