Trwa rozbudowa ciepłociągu przy ul. Jagiellońskiej w Radomsku

Trwa rozbudowa ciepłociągu przy ul. Jagiellońskiej w Radomsku Fot. PGK w Radomsku

Kosztem 2,5 mln zł własnych zasobów finansowych Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku rozbudowuje właśnie miejską sieć ciepłowniczą.

- Prowadzona od połowy maja własnymi siłami inwestycja umożliwi podłączenie do miejskiej sieci kolejnych odbiorców. To powinno przyczynić się do skuteczniejszej walki ze smogiem w Radomsku – mówi prezes spółki, Marek Glądalski.

Dzięki inwestycji do sieci ciepłowniczej podłączone zostaną m.in. bloki Osiedla Słoneczne, zlokalizowane między ulicami Stara Droga i Widok oraz Letnią i Piękną.

- Roboty prowadzone są w bardzo trudnym terenie.  Ekipy mają do czynienia z dużą ilością przewodów elektrycznych, gdyż prace odbywają się blisko trafostacji. To powoduje konieczność zachowania dużej uwagi i czujności - podkreśla nadzorujący realizację inwestycji, Włodzimierz Nowicki.

Jak do tej pory monterom udało się nie naruszyć żadnego przewodu, choć wraz ze zbliżaniem się do trafostacji było to coraz trudniejsze. Obecnie zakończono etap włączenia nowego odcinka do już istniejącej części ciepłociągu.

Cała realizowana inwestycja będzie liczyła ponad 2 km i jest wykonywana po obydwu stronach ulicy Jagiellońskiej.

- Część realizowana jest po stronie, gdzie zlokalizowany jest market Biedronka i po przejściu przeciskiem pod spodem ulicy weszliśmy na stronę bloków o nieparzystych numerach. Jesteśmy w okolicy bloków przy ul. Jagiellońskiej 11 i 13 – mówi W. Nowicki.

W kolejnym etapie monterzy „przejdą” z nowym fragmentem sieci przeciskiem przez rondo i dalej poprowadzą ją w stronę ul. Krakowskiej. Ten etap inwestycji także będzie skomplikowaną operacją, gdyż także tam występuje duże zagęszczenie instalacji. W tym miejscu zlokalizowane są tak skomplikowane media, jak choćby telefon międzynarodowy, którego głębokość jest trudna do ustalenia. Z podobną sytuacją ekipy PGK zetknęły się kilka lat temu przy rozbudowie sieci od strony ul. Kasztelańskiej. Wtedy by nie uszkodzić tej instalacji musiano zniżyć się aż na głębokość 3 m metodą prób i błędów.

Na potrzeby obecnej rozbudowy brygady PGK wykorzystują sprawdzone, bardzo dobrej jakości rury preizolowane z Międzyrzecza.

- Z tej instalacji będą mogły zostać zasilane bloki, które powstaną w ciągu najbliższych lat w ramach Samorządowej Inicjatywy Mieszkaniowej. Będzie to możliwe dzięki temu, że po przejściu pod rondem w instalację zostanie wmontowany trójnik, który będzie umożliwiał poprowadzenie instalacji ciepłowniczej dalej w kierunku planowanych bloków. Instalacja będzie miała wydajność, która pozwoli na podłączenie kolejnych odbiorców – wyjaśnia Jacek Nowak, kierownik Zakładu Ciepłowniczego.  

PGK liczy, że poniesiona praca i nakłady środków spowodują wymierny zwrot z inwestycji w postaci zmniejszenia smogu w Radomsku.

Więcej o:
radomsko pgk radomsko ciepłociąg ulica jagiellońska rozbudowa ciepłociągu inwestycja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE