Trwa przebudowa mostu w Zagórzu

Trwa przebudowa mostu w Zagórzu Fot. Powiat radomszczański

Trwają prace przy modernizacji mostu w Zagórzu, gm. Gidle. Dzięki przebudowie znacznie poprawi się bezpieczeństwo pieszych i zmotoryzowanych mieszkańców korzystających z drogi przebiegającej przez ten most.

W tym roku generalnego remontu doczekał się most w Zagórzu w gm. Gidle znajdujący się w ciągu drogi powiatowej nr 3900E, która wraz z drogą 3905E stanowi ciąg łączący drogę krajową nr 91 relacji Radomsko – Częstochowa z drogą wojewódzką nr 784 relacji Radomsko – Św. Anna i z drogą powiatową nr 3934E Radomsko – Kobiele Wielkie – Wielgomłyny (ten ciąg dróg łączy ze sobą trzy gminy: Kłomnice w pow. częstochowskim, Gidle i Kobiele Wielkie).

- Stan techniczny obiektu był zły, zniszczona została izolacja płyty, skorodowany beton ustroju nośnego, zniszczone balustrady. Most znajduje się na terenie zalewowym i w związku z występującymi w ostatnim czasie podtopieniami zachodziła pilna konieczność jego przebudowy. Przeprowadzone prace z pewnością poprawią bezpieczeństwo ruchu kołowego i pieszego – informuje Aleksander Broszkowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Drogami Starostwa Powiatowego w Radomsku.

Koszt inwestycji wynosi 797 901 złotych. W ramach prac przewidziano m. in. rozbiórkę istniejącej nawierzchni i betonowej płyty, wykonanie nowej płyty i izolacji, naprawę przyczółków, wykonanie płyt przejściowych, kap żelbetowych, nowej nawierzchni bitumicznej, montaż desek gzymsowych i barier, umocnienie skarp i stożków nasypowych. Powiat pozyskał na to zadanie dotację w wysokości 282 600 złotych, z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Finansów. Wniosek o dofinansowanie inwestycji przygotowali pracownicy Wydziału Zarządzania Drogami Starostwa Powiatowego w Radomsku.

Na czas trwania robót droga przebiegająca przez most została zamknięta dla ruchu kołowego. Wyznaczony objazd poprowadzony został drogą gminną nr 112055E przez miejscowość Wygoda i dalej drogą wojewódzką nr 784 poprzez miejscowość Stanisławice i Pławno.

Zakończenie prac planowane jest w listopadzie 2022 r.

Na drogach zarządzanych przez Powiat znajduje się 30 obiektów mostowych. To już niemal tradycja, że co rok modernizowany jest jeden most, a inwestycje finansowane są przez powiat przy udziale dofinansowania pozyskiwanego z budżetu centralnego. W ten sposób wyremontowano np. most w Przerębie (gm. Kodrąb), Kozim Polu (gm. Żytno), Zalesiczkach (gm. Dobryszyce), czy Faliszewie (gm. Przedbórz).

Więcej o:
Przebudowa mostu w Zagórzu
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE