Trwa pielęgnacja najstarszej topoli w Radomsku

Trwa pielęgnacja najstarszej topoli w Radomsku

Rozpoczęła się pielęgnacja najstarszej topoli, rosnącej na Starym Cmentarzu w Radomsku. Jest to zarazem najstarsza topola w mieście. Prace wykonuje specjalistyczna firma z Krakowa.

- Topola ma 98 lat. Poddajemy ją pielęgnacji. Jest to tak zwana pielęgnacja premium, jaką stosuje się u drzew będących pomnikami przyrody. Drzewo zostanie szczegółowo zabezpieczone specjalnymi preparatami. Zostanie również zredukowana korona, dzięki czemu topola nie będzie stwarzać zagrożenia podczas silnego wiatru. Wycinamy wszystkie suche gałęzie, żeby zwiększyć żywotność drzewa – wyjaśnia dendrolog Ernest Rudnicki.

Pielęgnowana topola nie posiada statusu pomnika przyrody.

- Wnioskowaliśmy o nadanie takiego statusu, ale Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję odmowną. Tłumaczyła, że drzewo posiada niekorzystną lokalizację, jaką jest cmentarz. Myślę, że w przyszłości podejmiemy kolejną próbę złożenia wniosku. Dzięki prowadzonej pielęgnacji, która znacznie poprawi stan zdrowia drzewa, być może RDOŚ wyda pozytywną decyzję i topola otrzyma status pomnika przyrody – mówi Ernest Rudnicki.

Więcej o:
radomsko stary cmentarz topola pielęgnacja drzewo
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE