18 kwietnia 2024 roku na terenie miejskiej ciepłowni odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono zapowiadany wcześniej, pierwszy etap dywersyfikacji źródeł ciepła.
Jak zapowiadano, tak też zrobiono. W Zakładzie Ciepłowniczym prowadzony jest I etap modernizacji radomszczańskiej ciepłowni. Obecnie budowane są cztery kotły gazowo-olejowe o mocy 12 MW.
- Mamy dostarczone i zamontowane kotły gazowo-olejowe, zbiorniki na olej opałowy i przygotowujemy ścianę ogniową. Jesteśmy przed montażem kominów. W czerwcu lub lipcu zamierzamy wyjść z systemu ETS i obniżyć koszty produkcji ciepła. Jesteśmy również w trakcie przygotowywania nowego wniosku taryfowego, który w tej chwili jest procedowany z Głównym Urzędem Regulacji Energetyki i w okolicy miesiąca czerwca lub lipca powinna pojawić się nowa taryfa. Jeśli taryfa zostanie zatwierdzona, z naszych wstępnych obliczeń wynika, że powinna ona oscylować w granicach 7-8 % obniżki – mówi Zbigniew Rybczyński, prezes PGK w Radomsku.
– Dzisiaj jesteśmy przed pierwszym etapem, czyli montażem kotłów olejowo-gazowych. Taryfa cen ciepła, o której mówił prezes, jeszcze nie uwzględnia wyjścia z systemu ETS. W momencie wyjścia z tego systemu, PGK złoży wniosek o nową taryfę. Myślę, że obniżka cen może być jeszcze większa. Chcemy, aby w Radomsku ciepło systemowe było tanie i żeby było konkurencyjne w stosunku do innych źródeł ciepła – dodaje Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.