Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021 w Radomsku

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

Blisko 200 uczestników wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku bieg odbył się wokół zbiornika wodnego na Wymysłówku. Impreza odbyła się 15 sierpnia ze względu na to, że marcowy tradycyjny termin trzeba było odwołać ze względu na pandemię.

W tym roku biegaczy po trasie prowadzili ułani z Napoleońskiej Zagrody. Uczestnicy pokonali dystans 1963 metry. Jest to odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Dla biegaczy przygotowano pakiety startowe: koszulkę, maseczkę i materiały informacyjne. Każdy biorący udział w biegu otrzymał pamiątkowy medal. Na mecie na uczestników czekały medale oraz kiełbaski z grilla.

Bieg jest wydarzeniem upamiętniającym żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Ma charakter rekreacyjny.

Historia biegu sięga 2013 roku. Wtedy grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021 w Radomsku Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021 KWP Wymysłówek
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE