Trening na trampolinie może poprawić zdolności motoryczne twojego dziecka

Trening na trampolinie może poprawić zdolności motoryczne twojego dziecka

Skacząc na trampolinie, można spalić mnóstwo kalorii, poprawić sprawność, a przy tym świetnie się bawić! Jednak wraz ze wzrostem popularności trampolin ogrodowych, rośnie także ilość opinii na temat ich bezpieczeństwa. Jaką trampolinę wybrać dla dziecka, by zabawa była bezpieczna, przyjemna i wartościowa?

Czy trampolina jest bezpieczna dla dziecka? 13 zasad bezpiecznego skakania.

Ogrodowe trampoliny są przedmiotem żywych dyskusji na temat ich bezpieczeństwa, zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników. Z jednej strony mówi się o udowodnionym, pozytywnym wpływie skakania na rozwój motoryczny dziecka, a z drugiej podkreśla zagrożenia związane z używaniem sprzętu. Warto podejść do tematu zdroworozsądkowo i po prostu przestrzegać zasad bezpieczeństwa – podobnie jak w przypadku korzystania z każdego innego sprzętu sportowego.

1. Wybierz certyfikowany, solidny i stabilny sprzęt sprawdzonego producenta, o parametrach dopasowanych do wieku, wzrostu i wagi dziecka.
2. Ustaw trampolinę na stabilnym podłożu.
3. Przestrzegaj instrukcji producenta i ucz swoje dziecko zasad bezpiecznej zabawy.
4. Kontroluj skakanie – zwłaszcza, w przypadku dzieci poniżej 5 r.ż. i większego grona chętnych do zabawy.
5. Pilnuj, by dzieci skakały pojedynczo, maksymalnie w parze - im więcej użytkowników, tym większe ryzyko urazu.
6. Jeśli na trampolinie chcą skakać jednocześnie 2 osoby, jej średnica nie może być mniejsza niż 3-4 metry. Jednak za bezpieczne uznaje się wyłącznie skakanie w pojedynkę.
7. Nigdy nie zdejmuj siatki bezpieczeństwa. Jeśli dziecko jest małe (poniżej 5 r.ż.), siatka powinna być zamocowana wewnątrz trampoliny - tak, by sprężyny znajdowały się poza polem do skakania.
8. Dbaj o prawidłowy stan techniczny trampoliny.
9. Absolutnie zakazane jest spożywanie pokarmów (w tym żucie gumy) i napojów podczas zabawy.
10. Na macie do skakania nie powinny znajdować się żadne zabawki czy urządzenia.
11. Upewnij się, że Twoje dziecka zna podstawy techniki skakania.
12. Przed treningiem na trampolinie należy się rozgrzać, by odpowiednio przygotować stawy i mięśnie do pracy.
13. Na trampolinie skacze się boso. Skakanie w butach grozi nie tylko uszkodzeniem sprzętu, ale także urazem stawu skokowego. Z kolei zabawa w skarpetkach zwiększa ryzyko poślizgnięcia.

Trampolina ogrodowa o śr. 312 cm z siatką i drabinką w zestawie

Jaka trampolina jest bezpieczna dla dziecka?

Trampoliny ogrodowe dla dzieci, zwłaszcza kilkulatków, powinny posiadać wysoką i bardzo wytrzymałą siatkę wewnętrzną oraz ergonomiczną drabinkę. Siatka mocowana wewnętrznie oddziela skaczącego od sprężyn. Słupy usztywniające muszą być pokryte grubą warstwą miękkiej gąbki. Bezpieczeństwo sprzętu powinny potwierdzać certyfikaty, a jego solidność – użyte do produkcji materiały i okres udzielonej przez producenta gwarancji. Ponadto konieczne jest zamykane wejście, najlepiej na zamek i dodatkowo na klamrę/klamry. Atestowane trampoliny ogrodowe z siatką wewnętrzną możesz kupić bezpośrednio od producenta w sklepie internetowym Dollo.pl.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE