Transformator w Radomsku został uszkodzony w wyniku sabotażu. W mieście zabrakło prądu. Tak wyglądały ćwiczenia terytorialsów

Fot. Wojciech Bojdo, Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W wyniku sabotażu, stacja transformatorowa w Radomsku została uszkodzona. 1/3 miasta została pozbawiona energii elektrycznej. O pomoc poproszono Wojska Obrony Terytorialnej. Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń, przeprowadzonych w Radomsku przez 9. Łódzką Brygadę Obrony Terytorialnej.

Tego typu ćwiczenia organizowane są w całej Polsce. W województwie łódzkim na ich miejsce wybrano Radomsko.

- W wyniku sabotażu zostały uszkodzone stacje transformatorowe i jedna trzecia miasta została pozbawiona prądu. Prezydent Radomska zawnioskował do nas o wsparcie i zabezpieczenie agregatu prądotwórczego. Elementy tego systemu zostały dostarczone do miasta i podłączone pod stację zasilającą. Zabezpieczamy w ten sposób dostarczenie energii do infrastruktury w mieście – omawiał scenariusz ćwiczeń Marcin Markiewicz, zastępca dowódcy 9. ŁBOT.

- Celem tych ćwiczeń jest doskonalenie współpracy pomiędzy Wojskami Obrony Terytorialnej, poszczególnymi brygadami a elementami zarządzającymi infrastrukturą energetyczną w kraju. W naszym przypadku jest to PGE, z którym mamy podpisaną notatką o współpracy. Na mocy tego porozumienia realizujemy szereg ćwiczeń i rekonesansów, celem przygotowania się do dostarczania energii w celu zaspokojenia potrzeb lokalnych społeczności w przypadku sytuacji kryzysowych, awaryjnych - dodaje Marcin Markiewicz.

Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900 składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 KW i 1 x 400 kW. Elementy mogą działać połączone razem, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania dostawy energii również osobno. Do ich obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP. Co ważne, pod nadzorem doświadczonych operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez tygodnie, a nawet miesiące. Elektrownia ma moc 250 kW, waży 12,5 tony, a z paliwem 14 ton. Może pracować w każdych warunkach pogodowych.

Ćwiczenia pk. „Przyjazna Energia – 22” zostały przeprowadzone na terenie obok kompleksu „Aquara”. Uczestniczyli w nich również przedstawiciele PGE.

- Takie ćwiczenia są dla nas bardzo ważne, a podpisane porozumienie o współpracy z wojskiem jest niezwykle cenne. Oby nic takie się nie wydarzyło, ale w przypadku gdyby doszło do sytuacji kryzysowych, to razem z wojskiem będziemy mogli bardzo skutecznie współpracować – podkreśla Piotr Masiarek, dyrektor PGE Dystrybucja Rejon Energetyczny Piotrków.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko terytorialsi ćwiczenia energia elektryczna agregat kontenerowa elektrownia polowa 9 łódzka brygada obrony terytorialnej przyjazna energia 2022
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE