Tour de Pologne - II etap

Lider wyścigu Marcel Kittel (Skil-Shimano) wygrał drugi etap Tour de Pologne, który prowadził z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej. W poniedziałek kolarze mieli do przejechania 162 kilometry. To... ››

Lider wyścigu Marcel Kittel (Skil-Shimano) wygrał drugi etap Tour de Pologne, który prowadził z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej. W poniedziałek kolarze mieli do przejechania 162 kilometry. To już 68. Tour de Pologne.


Szosowy wyścig kolarski Tour de Pologne jest najbardziej prestiżową polską imprezą sportową, z 80-letnią tradycją. Po raz pierwszy rozegrany został we wrześniu 1928 roku. Wtedy na starcie stanęło 71 kolarzy. Pierwszą edycję wyścigu zorganizowało Towarzystwo Cyklistów w Warszawie oraz gazeta "Przegląd Sportowy". Wyścig od samego początku stał się jednym z największych wydarzeń sportowych Polski międzywojennej. Tradycja wyścigu została wskrzeszona w roku po II Wojnie Światowej, w roku 1947. Do roku 1992 był on organizowany, jako wyścig amatorski.

 

W roku 1993 w historii Tour de Pologne otworzył się nowy rozdział. Prowadzeniem TdP zajął się srebrny medalista olimpijski z 1980 roku, prekursor polskiego zawodowego kolarstwa - Czesław Lang, dwukrotny olimpijczyk. Dwukrotny medalista MŚ  w drużynie na 100 km. Czterokrotnie startował w Wyścigu Pokoju.
W kolejnych latach wyścig awansował w hierarchii UCI, mając w 2004 roku klasę 2.2. W sezonie 2005 Tour de Pologne znalazł się w cyklu ProTour.

 

Aż w 2011 roku Tour de Pologne został wpisany do kalendarza UCI World Tour, skupiającego 14 największych wyścigów etapowych na świecie. Prawo, a zarazem obowiązek startu w imprezach World Tour, ma 18 najlepszych ekip na świecie.


To tyle w kilku słowach. Zapraszam do obejrzenia zdjęć ze startu II etapu.FOTORELACJA

Więcej o:
tour de pologne kolarstwo sport
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE