Tonący nie ma siły krzyczeć. Toniemy po cichu

Tonący nie ma siły krzyczeć. Toniemy po cichu Fot. M. Kołaczkowski

Statystyki biją na alarm, a mamy początek wakacji. W ciągu pierwszych dwóch tygodni czerwca 2023 roku w Polsce utonęły 22 osoby. W tym okresie tylko w trzech dniach nie odnotowano ani jednego utonięcia, a 8 czerwca utonęło aż 6 osób. Według danych Komendy Głównej Policji w tym roku od 1 kwietnia do 14 czerwca utonęło 76 osób.

- Cały czas działamy profilaktycznie i staramy się uczyć dzieci, młodzież, dorosłych jak bezpiecznie wypoczywać. Niestety statystyki są nieubłagane. Najczęściej do wypadków nad wodą i utonięć dochodzi po spożyciu alkoholu - stwierdza w rozmowie na portalu Radomsko24.pl Łukasz Berlanka wiceprezes WOPR w Radomsku.  

- Woda to żywioł. Woda jeżeli będzie chciała to zawsze nas pokona. Moja mama zawsze mi mówiła: nie tacy pływacy jak ty się utopili, bo utopić można się w łyżce zupy. Tonącego nie słychać. Tonący nie ma siły krzyczeć, on po wynurzeniu z wody próbuje łapać powietrze nie ma siły krzyczeć pomocy, ratunku. Toniemy po cichu - dodaje gość programu „W Temacie”.

Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomsku zachęcają do odwiedzenia kąpieliska w Zakrzówku Szlacheckim. Już dziś w bazie WOPR można wypożyczyć kajak, rower wodny lub żaglówkę.

Ci, którzy chcieliby już skorzystać z oferty aktywnego wypoczynku, mogą przyjechać do Zakrzówka i wypożyczyć sprzęt, którym dysponuje wypożyczalnia WOPR. Przykładowo, wypożyczenie kajaka na jedną godzinę kosztuje 40 zł. Koszt godzinnej przejażdżki czteroosobowym rowerem wodnym to również 40 zł. Wypożyczenie dwuosobowego roweru wodnego to koszt 30 zł.

Rozmowa Łukaszem Berlanką, wiceprezesem WOPR w Radomsku w poniedziałek 3 lipca o godzinie 19.45.

Więcej o:
w temacie irek staszczyk łukasz berlanka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE