Tomasz Nowak promuje najnowszą książkę

Tomasz Nowak promuje najnowszą książkę

Tomasz Nowak w niedzielę 12 stycznia, będzie promował swoją najnowszą książkę „Nekrologi Piotrkowskiego Tygodnia 1873-1906”.

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku, zaprasza wszystkich miłośników historii na promocję książki Tomasza Nowaka „Nekrologi Piotrkowskiego Tygodnia 1873-1906”.

Promocja odbędzie się w niedzielę 12 stycznia o godz. 16.00 w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku. W czasie wydarzenia będzie możliwość zakupu książki.

Współcześnie nekrolog określa się jako „podane do ogólnej wiadomości, zwykle opublikowane w prasie, zawiadomienie o śmierci”. Owo publiczne zawiadomienie o śmierci (na afiszu bądź w prasie) zawiera także informacje dotyczące pogrzebu, dane o życiu i działalności zmarłej osoby. Roch Sulima jest autorem słów wartych przytoczenia w tym miejscu. Napisał je co prawda w kontekście nekrologów współczesnych, ale nie jest żadnym nadużyciem odniesienie ich do tych sprzed ponad stulecia.

Nekrologi prasowe to przecież historia Polski, jak nigdy w żadnym podręczniku, zapisana personalistycznie, demokratycznie, faktycznie, a przy tym emocjonalnie, uczuciowo, w stosunkowo jednolitej stylistyce mówienia o człowieku i jego świecie. Gazetowe nekrologi to księga polskiego losu pisana - zadawana do czytania - każdego dnia. To historia pisana o nas samych przez nas samych. Każdy nekrolog ma swoją sekwencję „historyczności”, jest „faktem historiograficznym”. Zapisana w nekrologach historia codzienna zawsze jest otwarta na metafizyczny wymiar.

Pojedyncze nekrologi są przydatne w genealogii, biografistyce, natomiast analiza większej ilości pozwala też poznać zwyczaje związane z pogrzebami, żałobą, po części także religijnością. Nekrologi zamieszczane w prasie są kopalnią wiedzy dla badaczy historii.

W prezentowanej tu książce zamieszczono blisko 900 nekrologów z lat 1873-1906. W tych latach wydawano w Piotrkowie „Tydzień”, ukazujący się na terenie całej ówczesnej guberni piotrkowskiej.

Więcej o:
muzeum regionalne w radomsku tomasz nowak polskie towarzystwo historyczne oddział w radomsku
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE